Czy czekolada może być zdrowa?

Od dawna wiadomo, że nadmiar słodyczy może szkodzić. Zarówno zębom, cerze, jak i samej sylwetce, bowiem spożywając duże ilości słodkości możesz szybko przybrać na masie. Ale co z czekoladą? Czy ją również można wrzucić do worka słodyczy, które szkodzą? Odpowiedź nie jest taka oczywista. Tematem do dyskusji może być czekolada gorzka lub sam składnik, który dominuje w czekoladach, a mianowicie kakao. Jak zatem jest z tym lubianym przez wielu przysmakiem? Czy czekolada może być zdrowa?

Rodzaj czekolady ma znaczenie

O ilości już wspominaliśmy. Należy się więc przyjrzeć kluczowej kwestii, jaką jest sam rodzaj czekolady. Wbrew ogólnemu przekonaniu, czekolada ma wiele właściwości odżywczych, które pozytywnie wpływają na organizm i samopoczucie. Wśród dostępnych na rynku rodzajów czekolad można wymienić kilka podstawowych. Są to: czekolada gorzka, czekolada deserowa, czekolada mleczna i biała. Nie brakuje także ciekawych propozycji w postaci różnego rodzaju dodatków, jak orzechy, rodzynki, nadzienia, owoce, a także ciasteczka. Stale pojawiające się smaki tylko zachęcają do ich spróbowania. Wybierając spośród nich najzdrowszą wersję, będzie to właśnie czekolada gorzka. Dlaczego? Ze względu na wysoką zawartość kakao. Mając do wyboru taką z udziałem 55% i 95% kakao, zdecydowanie lepiej postawić na wersję o wyższym procencie. Bowiem im zawartość masy kakaowej jest wyższa, tym korzystniejszy ma wpływ na zdrowie. A wszystko to za sprawą występujących w niej flawonoidów, czyli substancji naturalnych o właściwościach prozdrowotnych.

Dlaczego warto jeść czekoladę?

Oczywiście wszystko z umiarem i w granicach rozsądku. Jeśli masz duże problemy z cukrem lub z wagą i zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej, najlepszym sposobem będzie znalezienie zdrowszego zamiennika i zrezygnowanie z czekolady. Jeśli jednak problemy te Cię nie dotyczą, możesz co jakiś czas pozwolić sobie na taką przyjemność. Okazuje się, że umiarkowane spożycie gorzkiej czekolady zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych. Zalecana jest więc osobom cierpiącym na nadciśnienie. Poza tym czekolada o wysokiej zawartości kakao jest bogata w magnez, który poprawia koncentrację i pamięć. Tym bardziej warto się w nią zaopatrzyć i mieć na wypadek rozkojarzenia lub spadku energii w trakcie realizacji kolejnych zawodowych projektów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czekolady?

Oprócz zawartości masy kakaowej, koniecznie sprawdź pozostały skład produktu. Tu z pewnością przyda się wiedza związana z kolejnością wypisanych składników na opakowaniu czekolad, ponieważ już sama kolejność określa poglądową zawartość danego składnika w produkcie. Dlatego jeśli na etykiecie w miejscu składu, na pierwszym miejscu zamiast masy kakaowej widnieje napis cukier, musisz wiedzieć, że nie jest to najzdrowsza wersja czekolady. Jeśli zależy na dobrej jakości czekoladzie, kolejność składników powinna być następująca: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, a zaraz po nich pozostałe składniki, bez zbędnych wypełniaczy.
Jak widać, czekolada, choć zaliczana jest do kategorii słodyczy, może okazać się produktem korzystnie wpływającym na zdrowie. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Aby faktycznie czerpać pozytywne składniki odżywcze, warto sięgać wyłącznie po gorzką czekoladę. Bowiem ten rodzaj kryje w sobie zdrowotną moc.