Badania profilaktyczne dla kobiet. O jakich badaniach powinnaś pamiętać?

Każdego roku, bez względu na okoliczności, powinnaś znaleźć dla siebie czas oraz wykonać w laboratorium medycznym podstawowe badania profilaktyczne. Nie bez powodu powtarza się znane powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Badając się regularnie, masz pod kontrolą swój stan zdrowia. A w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości jesteś w stanie szybko zareagować i włączyć odpowiednie zalecenia. Jeśli myślałaś o przebadaniu się, ale nadal nie wiesz, jakie konkretnie badania powinnaś wykonać, koniecznie sprawdź ten artykuł.

Podstawowe badania z krwi

Na ogólne badania warto wybrać się raz do roku, nawet w sytuacji, jeśli nic Ci nie dolega. Pomimo braku jakichkolwiek niepokojących objawów, jak osłabienie czy przewlekłe zmęczenie, wykonanie badań pomoże skontrolować stan Twojego zdrowia. Dzięki temu jesteś w stanie zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się choroby, o której nawet nie miałabyś pojęcia. Do absolutnej podstawy zaliczyć należy morfologię, glukozę (tzw. cukier), cholesterol i trójglicerydy, ALT i AST, mocznik oraz OB.

Poszczególne badania pomogą sprawdzić jakość i ilość krwinek czerwonych, białych i płytek krwi (morfologia), a przy tym szybko wykryć infekcję, stan zapalny czy białaczkę. Badając glukozę można dowiedzieć się, czy istnieje ryzyko wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza, jeśli takowa występuje w rodzinie. Sprawdzenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów ma za zadanie wykryć ryzyko pojawienia się zmian miażdżycowych, które w konsekwencji mogą doprowadzić do udaru lub zawału mięśnia sercowego. ALT I AST to próby wątrobowe mające określić stan tego narządu, ponieważ on również odpowiada za wytwarzanie ważnych dla organizmu enzymów. Z kolei mocznik, często z keratyniną ma pomóc określić, czy nerki spełniają swoją funkcję. Natomiast badanie OB (Odczyn Biernackiego) pozwala szybko wykryć, czy w organizmie występuje stan zapalny.

Badania hormonalne dla kobiet

Do jednych z najbardziej popularnych badań hormonalnych, wykonywanych przez kobiety, zaliczyć można badanie tarczycy, znane pod skrótem TSH. Oprócz tego warto zbadać FSH, LH, prolaktynę i progesteron. Pozwolą one wyjaśnić występowanie problemów z cerą, zmianami nastrojów, a także z zaburzeniami cyklu miesiączkowego.

Inne ważne badania

Robiąc badania nie możesz zapomnieć o ogólnym badaniu moczu, podczas którego laborant określa między innymi jego barwę, pH, ciężar oraz przejrzystość. Z próbki moczu, która powinna być oddana ze środkowego strumienia do pojemniczka i oddana do laboratorium, można dowiedzieć się sporo na temat pracy nerek i układu moczowego. Dzięki temu ogólnemu badaniu można wychwycić ewentualne nieprawidłowości, jakie zachodzą w organizmie.

Również co najmniej raz w roku, każdej kobiecie zaleca się wizytę u ginekologa. Taką wizytę najlepiej zaplanować po miesiączce, aby lekarz mógł zbadać narządy rodne, a także pobrać cytologię. To jedno z najważniejszych kobiecych badań profilaktycznych, dzięki którym można szybko wykryć obecność komórek rakowych, a co za tym idzie, zapobiec chorobie raka szyjki macicy. Będąc u ginekologa, warto wykonać także USG piersi.

Badania profilaktyczne powinny być na stałe wpisane w kalendarz każdej kobiety. Większość badań można wykonać w dowolnym dniu. Warto mieć jednak na uwadze, że poziom hormonów u kobiet jest ściśle związany z cyklem miesiączkowym. Dlatego przed wykonaniem poszczególnych badań hormonalnych warto zapytać lekarza, w którym dniu najlepiej je wykonać, aby były wiarygodne.

Zobacz też

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa?

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa?