Jak zmniejszyć ból kręgosłupa?

Dolegliwości związane z bólem kręgosłupa są dziś na tyle powszechne, że dotykają w mniejszym lub większym stopniu niemal każdego, bez względu na płeć i wiek. Część z nich może być spowodowana schorzeniami wrodzonymi, nabytymi lub wynikającymi na przykład z uszkodzeń mechanicznych. Kręgosłup jest jednak główną podporą ciała człowieka, dlatego w miarę możliwości należy wykluczyć przyczyny powodujące ból i zadbać o zdrowie szkieletu. Co należy zrobić, by zniwelować dolegliwości, gdy zaczyna boleć kręgosłup?

Poznaj przyczynę bólu kręgosłupa

Pierwszą rzeczą przy występowaniu bólów kręgosłupa będzie zdiagnozowanie przyczyn jego powstawania. W tym celu dobrze jest wybrać się do lekarza ortopedy, specjalizującego się w nieprawidłowościach postawy oraz układzie kostnym człowieka. Możesz także zapisać się na wizytę do fizjoterapeuty, który również zajmuje się rozwiązywaniem problemów z narządami ruchu, ale poprzez odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne oraz zabiegi fizykoterapeutyczne. Bardzo możliwe, że zostaniesz skierowana na dodatkowe badania, takie jak prześwietlenie RTG lub rezonans magnetyczny, które pozwoli głębiej zapoznać się ze szkieletem i poznać lekarzowi powód występowania bólu.

Zadbaj o prawidłową pozycję ciała

Wiele osób, głównie w młodszym wieku, nie zdaje sobie sprawy, jak mocno obciąża swój kręgosłup. Nadmierne przeciążenie, nieprawidłowe wykonywanie ruchów, statyczność czy notoryczne garbienie się, tylko sprzyja pojawieniu się bolesności. Dlatego dużą rolę w codziennych czynnościach odgrywa prawidłowa postawa ciała. Już sam sposób wstawania z łóżka ma znaczenie dla kręgosłupa. Zamiast zrywać się do pozycji siedzącej na dźwięk budzika, zaleca się przewrócenie na bok, zgięcie kolan i ich powolne opuszczenie na ziemię wraz z równoczesnym odepchnięciem się rękoma od materaca. Nie bez znaczenia jest także pozycja, w której śpisz. Jeśli pracujesz wiele godzin w pozycji stojącej lub siedzącej, koniecznie co godzinę znajdź chwilę, by się trochę rozruszać. Wystarczy, że pójdziesz do kuchni po szklankę wody lub podejdziesz do drukarki, by zeskanować dokumenty. Jeśli w trakcie pracy, złapie Cię ból karku lub kręgosłupa wykonaj kilka prostych ćwiczeń, które rozluźniają mięśnie. Zwracaj także uwagę na sposób podnoszenia przedmiotów z ziemi. Chcąc się nachylić, zginaj nogi w kolanie z zachowaniem prostych pleców, aby ich nie forsować. Z kolei jeśli odczuwasz bóle po jednej stronie, być może są one spowodowane noszeniem ciężkiej torebki na ramieniu. Rozważ wtedy czasową lub stałą zmianę torby na stylowy plecak, który rozłoży ciężar pakunku na obie strony ciała.

Ruszaj się jak najwięcej

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. I jest w tym sporo prawdy, bowiem nawet nadmiarowy ruch jest mniej szkodliwy niż jego brak. Codzienna, choćby drobna aktywność fizyczna sprzyja dobremu samopoczuciu, ale też prawidłowej pracy układu ruchu. Dlatego jak najczęściej spaceruj, jeździj na rowerze, pływaj, a nawet zapisz się na zajęcia pilates, stretching lub tańca.

Zbyt szybkie tempo i styl życia często prowadzą do pojawienia się problemów zdrowotnych, jakim są bóle kręgosłupa. Chcąc ich uniknąć wystarczy zadbać o prawidłowe nawyki oraz wzmacniać mięśnie, które podtrzymują ten narząd ruchu. Jeśli bóle są uporczywe nie zwlekaj, tylko czym prędzej udaj się do specjalisty, który zaleci odpowiednie metody leczenia i uśmierzania bólu.

Zobacz też

Badania profilaktyczne dla kobiet. O jakich badaniach powinnaś pamiętać?

Badania profilaktyczne dla kobiet. O jakich badaniach powinnaś pamiętać?