Piękne zęby to zdrowe zęby. Jak zadbać o piękny uśmiech?

Piękny uśmiech jest synonimem szczęścia, zdrowia, ale często też sukcesu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób marzy o tym, by jego uśmiech był rozpromieniony, a zęby śnieżnobiałe, jak z reklamy. Niestety samo mycie zębów nie wystarczy, aby osiągnąć taki efekt i cieszyć się świeżym oddechem. O czym warto pamiętać, aby cieszyć się zdrowymi zębami i jednocześnie uwodzicielskim uśmiechem?

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Codzienne szczotkowanie zębów to zdecydowanie za mało, aby utrzymać zęby w dobrej kondycji. Spożywanie różnych pokarmów i napojów sprawia, że resztki jedzenia często pozostają w szczelinach międzyzębowych, a osady z napojów pozostawiają niechciane osady na szkliwie. Dlatego tak istotna jest regularna i dokładna higiena jamy ustnej. Wiele osób myje zęby bardzo powierzchownie, nie przykładając uwagi ani do czasu mycia, ani dokładności, co w konsekwencji prowadzi do szybkiego psucia się zębów. Stomatolodzy zalecają mycie zębów minimum dwa razy dziennie po 3 minuty uwzględniając zarówno górny, jak i dolny łuk zębowy. Gdy tylko to możliwe, warto je umyć także po każdym posiłku. Jeśli nie ma takich warunków, warto chociaż przepłukać jamę ustną wodą, aby pozbyć się resztek jedzenia.

Do mycia zębów można używać zwykłej szczoteczki do zębów, najlepiej z drugą specjalną powierzchnią do czyszczenia języka. Jej lepszym, dokładniejszym zamiennikiem będzie szczoteczka elektryczna, która szybciej i dokładniej doczyści zęby. Jednak samą szczoteczką trudno będzie pozbyć się resztek, które przedostały się między zęby. W tym celu nieoceniona okaże się nić dentystyczna. W zależności od szpar międzyzębowych możesz zdecydować się na cieńsze lub grubsze nici. Dobrze jest także wyposażyć się w płyn do płukania jamy ustnej.

Dieta i jej wpływ na zdrowie zębów

Czy wiesz, że to co jesz i pijesz ma także istotny wpływ na wygląd i zdrowie Twoich zębów? Przede wszystkim dobrze wiedzieć, jakich praktyk warto się wystrzegać oraz jakich pokarmów lub napojów unikać – zwłaszcza po umyciu zębów. Szczególną uwagę należy poświęcić kawie, która ma wielu miłośników. Faktem jest, że ze względu na jej kwasowość, ale też i barwę, kawa spożywana w nadmiernych ilościach może przebarwiać zęby. Dlatego dobrze jest ograniczyć jej dzienne spożycie do dwóch filiżanek dziennie. Warto uważać także na cukierki, a zwłaszcza ich rozgryzanie, które może być szkodliwe dla uzębienia. Choć wydawać by się mogło, że to nic takiego, podczas ich rozłupywania zębami, może dochodzić do tzw. mikropęknięć, które ułamują kawałki szkliwa. A przypadku słabszych zębów może dojść nawet do ułamania zęba.

Przegląd stomatologiczny

Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem, obowiązkowym punktem na liście jest wizyta u stomatologa. Lekarz nie tylko zbada stan uzębienia, sprawdzi, czy pojawiły się jakieś ubytki wymagające naprawy, ale też może wykonać zabiegi pielęgnacyjne zębów. Wśród polecanych zabiegów można wymienić skaling, piaskowanie i fluoryzację zębów. Mają one na celu usunięcie kamienia z płytki nazębnej, pozbycie się osadów po kawie i herbacie, a także wzmocnienie szkliwa.

Jeśli zależy Ci na zdrowym i pięknym wyglądzie zębów, wprowadź powyższe nawyki do swojego życia. Zwróć szczególną uwagę na dokładność szczotkowania i nitkowania zębów, a także nie zapominaj o regularnym odwiedzaniu stomatologa – raz lub dwa razy do roku.