Koniec z podjadaniem. Co jeść, by czuć sytość na dłużej?

Chęć utraty zbędnych kilogramów, wprowadzanie diety i treningów. Tak zwykle wygląda ścieżka wprowadzająca zasady zdrowego stylu do codziennego życia. Kluczowym czynnikiem decydującym o skuteczności podejmowanych działań, będzie przemyślany jadłospis, który dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie zapewni odpowiednią ilość kalorii, a więc i energii do działania. Co zatem jeść, by smakowało, a jednocześnie czuć sytość, ale nie przejedzenie po posiłku?

Dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb

Na wstępie warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na kalorie dla każdego człowieka będzie zupełnie inne. Jest to związane z prowadzonym stylem życia, możliwościami spożywania posiłków, stanem zdrowia, ale także z indywidualnymi preferencjami co do smaków potraw. Liczba posiłków dziennie wynosi zwykle od 3 do 4 porcji. Jeśli jednak dieta nie jest prawidłowo zbilansowana, pojawia się uczucie głodu, które powoduje niekontrolowane podjadanie mogące zakłócić utrzymanie diety. Mówiąc o dobrze zbilansowanej diecie chodzi o odpowiednie proporcje makroskładników, a więc węglowodanów, białek i tłuszczów. Właśnie dlatego warto wiedzieć, po jakie produkty sięgać i które dodawać do posiłków, by nie dać się kusić niezdrowymi przekąskami pomiędzy ustalonymi porami jedzenia.

Indeks glikemiczny drogowskazem sytości

Jeśli do tej pory pojęcie indeksu glikemicznego było Ci nieznane, koniecznie wydrukuj sobie z internetu tabelę z wartościami indeksu glikemicznego (IG) dla poszczególnych produktów. Warto zawiesić ją na lodówce lub w innym widocznym miejscu, aby móc szybko zweryfikować sytość konkretnego owocu lub warzywa. W tabeli znajdziesz popularne składniki, z których komponujesz swoje posiłki, wraz z określeniem ich poziomu IG. Co ważne, im niższy indeks, tym uczucie sytości pozostanie z Tobą dłużej. Z kolei jeśli będziesz sięgać po produkty z wyższym indeksem glikemicznym, uczucie głodu zredukujesz błyskawicznie, jednak równie szybko chęć zjedzenia kolejnego posiłku pojawi się znacznie szybciej, niż o zakładanej porze.

Te produkty pozostawią uczucie sytości na dłużej

Do dobrych nawyków każdego dnia warto włączyć śniadania bogate w białko. Może być to jajecznica na maśle ze szczypiorkiem, kanapka z ziarnami i twarożkiem lub pastą z fasoli. Istotnym składnikiem w posiłkach będzie nie tylko białko, ale i błonnik, który także odpowiada za dłuższe uczucie sytości, poprzez wolniejsze trawienie pokarmu. Co więcej, błonnik korzystnie wpływa na pracę jelit, dlatego jedząc świadomie, nie powinnaś mieć problemów z zaparciami. Chcąc wdrożyć nowe nawyki żywieniowe, do posiłków dodawaj owoce i warzywa. Wśród tych o niskim indeksie glikemicznym, znajdują się wszystkie owoce leśne, jak borówki, porzeczki i maliny, jabłka, pomidory, awokado, papryka czerwona czy sałata. A co z popularnym bananem? Większość tabel kwalifikuje go jako o średniej zawartości IG, dlatego nie zaleca się go spożywać codziennie, a raz na jakiś czas. A jeśli banan jest ulubionym owocem, warto wybierać tego w zielonej skórce.

Jak widać, drogą do zdrowego stylu odżywiania jest świadomość tego, co powinniśmy zjadać i z jaką częstotliwością. Jeśli pomimo zastosowania powyższych wskazówek nadal będzie dopadać Cię uczucie głodu, nie zapomnij o piciu wody. To dobry sposób na chwilowe wypełnienie żołądka, a jednocześnie zdrowy nawyk, za który podziękuje Ci Twoja cera.