Jak zadbać o zdrowy sen?

Problem bezsenności dotyka coraz więcej ludzi na świecie. Tak zwana insomnia jest podobno największą zmorą Chińczyków. Nie inaczej jest w krajach europejskich, a także w samej Polsce. Coraz więcej osób skarży się na problemy z zasypianiem, jakością snu oraz jego długością. Czy problem ten, z uwagi na skalę jego występowania, można uznać już za chorobę cywilizacyjną? Co zrobić, by móc możliwie szybko zasnąć i przespać spokojnie całą noc? Sprawdź kilka prostych nawyków, które mogą pomóc zadbać o zdrowy sen.

Mniej stresu, czyli zrelaksuj się przed końcem dnia

Doba ma tylko 24 godziny, z czego średnio 8 godzin dziennie przepracowujemy, kolejne 8 powinno być przeznaczone na sen, a pozostała jedna trzecia dnia pozostaje do wykorzystania jako czas wolny. Jak wiadomo, w trakcie wspomnianego czasu wolnego poświęcamy go na dojazd i powrót z pracy oraz domowe obowiązki, takie jak odbieranie dzieci ze szkoły, zakupy, sprzątanie i gotowanie. W efekcie czego, wolnego czasu dla siebie pozostaje o wiele mniej. Choć realnie na chwilę odpoczynku pozostają średnio dwie godzinny dziennie, warto je wykorzystać możliwie produktywnie na relaks, aby krótko przed snem wyciszyć organizm, dotlenić mózg i dostarczyć sobie jak najwięcej endorfin. Spacer po ulubionym parku, wieczór z wciągającą książką, a może aromatyczna kąpiel w wannie byłyby dobrym pomysłem. Staraj się w tym czasie robić to, co sprawia przyjemność, pozytywnie nastraja i odpręża po całym dniu pełnym wrażeń.

Zapomnij o smartfonie i telewizorze

Choć cyfrowy świat oferuje nam sporo rozrywki na różnych poziomach, wpatrywanie się w ekran smartfona, monitora czy telewizora, nie jest najlepszym pomysłem. Wręcz przeciwnie – spędzenie ostatnich godzin przed snem na bezrefleksyjnym przewijaniu mediów społecznościowych, przeglądaniu promocji w sklepach internetowych czy oglądaniu kolejnego serialu, może mieć negatywny wpływ na organizm. W jaki sposób? Nie tylko pochłaniają cenny czas, ale przede wszystkim, wspomniane wcześniej urządzenia, emitują szkodliwe światło niebieskie, które w nadmiernych częstotliwościach wpływa negatywnie na oczy, przemęczając je, oraz utrudnia szybkie zaśnięcie i jednocześnie zaburza jakość snu. Długotrwałe problemy ze snem mogą z kolei powodować kolejne dolegliwości, jak chroniczne zmęczenie, ryzyko cukrzycy i otyłości, a także stany depresyjne. Warto więc na poważnie wziąć pod uwagę swoje dotychczasowe wieczorne nawyki i zadbać o swoje zdrowie.

Zainwestuj w dobrej jakości łóżko i materac

Skoro mowa o zdrowym śnie, kluczowym elementem będzie także łóżko i materac, na którym śpisz. Choć temat wydaje się oczywisty, wiele osób nadal bagatelizuje wybór rodzaju łóżka. Okazuje się jednak, że dobrej jakości łóżko z materacem to połowa sukcesu na drodze do przespanych, spokojnych nocy i zdrowego snu, po którym będziesz czuć się wypoczęta. Jeśli noce nadal spędzasz na zwykłej wersalce lub starym, wyrobionym już materacu, koniecznie rozważ zmianę. Aktualnie na rynku dostępne są nowoczesne materace dopasowujące się do kształtu ciała, które zapewniają prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu, co w efekcie niweluje wszelkiego rodzaju naciski. Szeroki wybór takich materacy znajdziesz na Senna Materace! W łóżku spędzamy ⅓ dnia, dlatego warto wybrać się do profesjonalnego salonu z materacami i porozmawiać o dostępnych opcjach.

Jedna nieprzespana noc, zwłaszcza w stresującym okresie, nie powinna być powodem do zmartwień. Jeśli jednak niemal każdego wieczoru męczysz się z zaśnięciem, a liczenie baranów i inne sposoby mające ułatwić to zadanie, nie skutkują, koniecznie wprowadź zmiany do swojego życia. Wieczorny relaks, rezygnacja z używania smartfona i innych urządzeń przed snem oraz zmiana materaca na taki z wypełnieniem dobrej jakości, powinny pozytywnie wpłynąć na jakość snu i przespane noce.

Zobacz też

10 korzyści ze stosowania ochraniacza na materac

10 korzyści ze stosowania ochraniacza na materac

Zasypianie dzieci – 8 trików na przyspieszenie zasypiania malucha

Zasypianie dzieci – 8 trików na przyspieszenie zasypiania malucha

5 kroków do sypialni zgodnej z naturą

5 kroków do sypialni zgodnej z naturą

Jak zachować zdrowy sen z kakao?

Jak zachować zdrowy sen z kakao?

Higiena snu – 15  zabiegów, które powinniście wykonać, aby wasz sen był bardziej odprężający

Higiena snu – 15 zabiegów, które powinniście wykonać, aby wasz sen był bardziej odprężający