W jakich przypadkach materac ulega szybkiemu zużyciu?

Materac jak każdy inny produkt z czasem ulega zużyciu lub zniszczeniu. Są jednak takie przypadki, w których staje się on bardziej narażony na osłabienie, a jego kondycja może się szybciej pogarszać. Trwałość i żywotność materaca zależy od wielu czynników, których warto mieć świadomość, jeśli zależy nam na tym, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i komfortowym wypoczynkiem. W tym artykule poznasz najczęstsze przypadki skutkujące szybszym zużyciem materaca. Warto ich unikać, aby zachować nienaganną kondycję swojego podłoża do snu.

Nieodpowiednie podłoże i słabej jakości stelaż

Na żywotność naszego materaca SleepMed wpływa przede wszystkim to, gdzie go umieszczamy. Aby mógł on prawidłowo spełniać swoje przeznaczenie, raczej nie należy stawiać go bezpośrednio na podłodze. W takim przypadku nie dość, że posiada on bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami, np. kurzem, to nie ma możliwość swobodnej wentylacji. Wówczas wilgoć czy ciepłe powietrze są mniej skutecznie odprowadzane, a sama konstrukcja materaca może ulec deformacjom na skutek nacisku twardej podłogi. Takie rozwiązanie zwiększa ryzyko szybszego zużycia się materaca. W jego wypełnieniu zalegają te same zanieczyszczenia, które osiadają na podłodze sypialni, i mogą prowadzić do rozwoju pleśni oraz innych drobnoustrojów, szkodliwych także dla ludzkiego zdrowia. Materac powinien być umieszczony na stabilnym stelażu gwarantującym możliwość skutecznej wentylacji wkładu. Zniszczona rama łóżka czy belki stelaża prowadzą do nierównomiernego podparcia materaca, co ponownie skutkuje jego szybszym zużyciem i powstawaniem odkształceń. Nieodpowiednie podłoże znacznie skraca żywotność materaca, nawet wysokiej jakości modeli SleepMed.

Nadmierne obciążenie materaca

Materac ulega szybkiemu zużyciu również na skutek jego nadmiernego obciążenia. Jeśli produkt i twardość materaca są nieodpowiednio dopasowane do wagi użytkownika, podłoże traci na swojej sprężystości i jest narażone na deformacje oraz uszkodzenia mechaniczne. Każdy materac ma określoną nośność, która nie powinna być przekraczana. Regularne przeciążenie, wynikające także np. z większej liczby osób śpiących na jednym materacu lub z używania go do innych celów niż spanie (np. jako trampolina dla dzieci), może prowadzić do szybszego zużycia materiałów, z których jest wykonany. Choć pianka termoelastyczna stosowana w produktach SleepMed cechuje się odpornością na odkształcenia, to nawet ona po pewnym czasie może ulec zniszczeniu z powodu nieodpowiedniego stosowania materaca. Dlatego też podłoże do snu powinno być dobrane pod kątem wagi użytkownika. Pamiętajmy także, że korzystanie z materaca w innym celu niż sen naraża go na skrócenie żywotności i pogorszenie kondycji.

Niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak

Niewiele osób jest niestety świadomych, że o materac SleepMed należy dbać. Jego regularna pielęgnacja to klucz do zachowania cennych właściwości i sprężystości podłoża. Z tego względu jej brak lub niewłaściwe podejście do czyszczenia materaca może skutkować szybszym zużyciem produktu. Przede wszystkim materaca nie powinniśmy prać bezpośrednio w pralce. O ile nie jest on w stanie w całości zmieścić się w bębnie maszyny, to osobne pranie jego warstw również nie jest zalecane i prowadzi do zniszczenia struktury pianek. Pod wpływem dużej temperatury i kontaktu z wodą pianka ulega odkształceniu i nie może powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Prać materac możemy wyłącznie za pomocą specjalnego odkurzacza piorącego, który działa od zewnątrz i nie naraża wypełnienia podłoża na nadmierną wilgoć. Brak wietrzenia materaca może być niestety równie szkodliwy i skutkować magazynowaniem się zanieczyszczeń w jego wnętrzu. W połączeniu z wilgocią materac stanowi doskonałe środowisko do rozwoju pleśni i innych drobnoustrojów, a to przyczynia się do natychmiastowego pogorszenia jego kondycji. Taki produkt nie nadaje się do dalszego użytku, ponieważ naraża nasze zdrowie i może prowadzić do poważnych schorzeń np. układu oddechowego. Aby materac SleepMed mógł zachować swoje właściwości i świetnie służyć przez wiele lat, naszym zadaniem jest jego regularna pielęgnacja, lecz z zachowaniem rozwagi i stosowaniem się do zaleceń producenta.

Kontakt z wilgocią

Wróćmy do kwestii wilgoci, która także może prowadzić do szybszego zużycia się materaca SleepMed. Istotne jest to, aby w sypialni utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Musimy być świadomi, że wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii szkodliwych dla struktury materaca. Prowadzi ona do degradacji i utraty pierwotnych właściwości czy sprężystości materiałów zastosowanych w podłożu. Oprócz tego należy pamiętać, iż materace, również SleepMed, często zawierają metalowe elementy, takie jak sprężyny. Wilgoć magazynująca się w wypełnieniu podłoża może skutkować ich korozją, a z kolei rdza z pewnością osłabi strukturę materaca, powodując jego szybsze zużycie i potencjalne uszkodzenia. Ostatecznie warto ponownie wspomnieć o pleśni, która jest szczególnie groźna dla naszego zdrowia. Sypialnia powinna zapewniać suche warunki, aby materac nie był narażony na nadmierne zużycie w wyniku kontaktu z wilgocią. Warto również zdecydować się na takie podłoże do snu, które cechuje się zdolnością do samodzielnej wentylacji. Wówczas ryzyko skrócenia żywotności materaca jest mniejsze. Doskonałą propozycją jest m.in. model SleepMed Premium, który wyróżnia się przewiewnością oraz zastosowaniem technologii Airforce – to innowacyjne rozwiązanie skutecznie odprowadza wilgoć oraz zanieczyszczenia.

Niewłaściwe przechowywanie materaca

Za słabą kondycję materaca odpowiada niekiedy jego wcześniejsze nieprawidłowe przechowywanie. Po raz trzeci należy zaznaczyć, że materaca nie należy trzymać w wilgotnym miejscu. Piwnica czy strych nie są odpowiednimi miejscami do przechowywania akcesoriów sypialnianych, nawet jeśli je odpowiednio zabezpieczymy. Oprócz tego są to zazwyczaj pomieszczenia zakurzone i zanieczyszczone, co również naraża materac na szybsze zużycie i utratę właściwości. Jeżeli chcemy przechować materac, musimy także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób go układamy. Nie zaleca się ustawiania materaca w pionie, ponieważ może to prowadzić do odkształceń i deformacji. Nie wszystkie modele można rolować, a już na pewno nie należy ich zginać, gdyż ponownie skutkuje to trwałymi uszkodzeniami w strukturze produktu. Najlepiej przechowywać materac na płasko (oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość).

Szybkie zużycie materaca może wynikać z wielu powodów. Przede wszystkim wyróżnia się tutaj jednak jego niewłaściwe użytkowanie czy brak odpowiedniej pielęgnacji. Powinniśmy być świadomi tego, iż nie wystarczy kupić wysokiej jakości produktu, aby cieszyć się zdrowym snem na lata. Regularne poświęcanie uwagi swojemu materacowi stanowi klucz do zachowania jego żywotności i doskonałej kondycji.

ostrzeżenie wyrób medyczny

Materace SleepMed Premium są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.

Zobacz też

Preferencje odnośnie wygody a faktyczne wymagania: jak je pogodzić, wybierając materac SleepMed?

Preferencje odnośnie wygody a faktyczne wymagania: jak je pogodzić, wybierając materac SleepMed?

Wybór materaca SleepMed dla pary: co uwzględnić w pierwszej kolejności?

Wybór materaca SleepMed dla pary: co uwzględnić w pierwszej kolejności?

Jak materace SleepMed mogą pomóc z bólem i napięciem mięśni?

Jak materace SleepMed mogą pomóc z bólem i napięciem mięśni?

Dlaczego warto zainwestować w ochraniacz na materac SleepMed?

Dlaczego warto zainwestować w ochraniacz na materac SleepMed?

Materace SleepMed o rozmiarze 200×200 – najwyższy poziom komfortu

Materace SleepMed o rozmiarze 200×200 – najwyższy poziom komfortu

10 korzyści ze stosowania ochraniacza na materac

10 korzyści ze stosowania ochraniacza na materac