Jak pozbyć się plam z wina?

Wszyscy lubimy wizyty u kogoś, jednak nie każdy lubi organizować spotkania u siebie. Przygotowanie takiego przyjęcia wiąże się z szeregiem czynności, które trzeba odpowiednio zaplanować. Od ustawienia stołu z krzesłami, ustalenia jadłospisu, przystrojenia stołu, aż po wybór trunku. A na sam koniec, już po spotkaniu, organizatora czeka najmniej przyjemna czynność, a mianowicie – sprzątanie i zmywanie. Największym wyzwaniem okazują się jednak trudne do usunięcia plamy, zwłaszcza z czerwonego wina, z jasnych obrusów lub innych przedmiotów jak poszewki lub tapicerka kanapy. Jak pozbyć się plam z wina? Podpowiadamy!

Sposoby na usunięcie świeżej plamy z czerwonego wina

Sytuacja jest o wiele łatwiejsza, jeśli mamy do czynienia z próbą usunięcia świeżej plamy. Jeśli wino rozlało się dosłownie przed chwilą, nie panikuj, tylko zadziałaj od razu. W pierwszej kolejności sięgnij po czystą ściereczkę lub papier i zbierzesz nadmiar trunku. Ale co dalej? Najbardziej sprawdzonym sposobem na pozbycie się zabrudzenia, jest wykorzystanie soli. Wystarczy, że plamę posypiesz sporą ilością soli, a ta zacznie reagować. Nie tylko wchłonie wodę, ale także czerwone zabarwienie pozostawione po winie. Jeśli mamy do czynienia z obrusem, dobrze jest go wtedy namoczyć, a następnie wyprać. Po plamie nie powinno być ani śladu.

Jeśli jednak to nie zadziała, warto wypróbować także inne sposoby. Należą do nich: gorące mleko, którym należy zalać plamę, a także mąka ziemniaczana, którą trzeba wymieszać z wodą i nałożyć na plamę. Dalszym krokiem, podobnie jak przy pierwszej metodzie, jest wypranie zabrudzonej rzeczy w pralce na odpowiednio dobranym programie. Jeszcze innym sposobem na wybawienie plamy z czerwonego wina jest zalanie jej szampanem lub białym winem. Ten sposób jest jednak o wiele bardziej kosztowny od poprzednich.

Jak usunąć stare plamy po czerwonym winie?

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zareagować odpowiednio szybko. Zdarza się, że siedząc na kanapie, przez nieuwagę wyleje się odrobina czerwonego wina i ubrudzi tapicerkę lub dywan. Plamę jednak dostrzeżemy o wiele później, utrudniając zadanie usunięcia plamy. Co jednak wtedy zrobić? Jak sobie poradzić w tym przypadku? Choć sam proces z pewnością będzie trudniejszy niż w przypadku świeżej plamy, jej usunięcie jest na szczęście realne. Możliwe, że w tej sytuacji będziesz musiała ponowić kilka razy proces pozbywania się plamy według poznanych już wskazówek. Jeśli jednak wcześniejsze metody nie poskutkują, spróbuj wykorzystać jeszcze inne pomysły. Jednym z nich jest wykorzystanie odplamiacza w postaci wody z mydłem i dodatkiem amoniaku. Ta metoda sprawdza się szczególnie w przypadku rzeczy, które możesz zamoczyć w specyfiku, a następnie wyprać w pralce. Jeśli jednak chodzi o wielkoformatowe przedmioty, jak okucie sofy czy dywan, wykorzystaj nieoczywistą metodę z kremem do golenia. Posmaruj wtedy grubą warstwą kremu plamę i pozostaw do wchłonięcia na maksymalnie 10 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz pozostałości kremu i przystąp do ręcznego wyprania.

Choć na pierwszy rzut oka plamy z czerwonego wina wydają się niemożliwe do usunięcia, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Jeśli problem ten przytrafi się Tobie, zastosuj powyższe metody, aby cieszyć się ponownie czystym obrusem, sofą czy dywanem.