Pielęgnacja włosów – naturalność na topie

Produkty pielęgnacyjne pełne chemii i sztucznych składników powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne kosmetyki, dzięki którym włosy mogą korzystać z dobrodziejstw natury, a jednocześnie proces ich produkcji nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Jeśli chcesz poznać zalety pielęgnacji włosów, wolnej od sztucznych rozwiązań i dowiedzieć się jak wprowadzić naturalne kosmetyki do swojej rutyny pielęgnacyjnej, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Zalety naturalnej pielęgnacji włosów

Naturalna pielęgnacja włosów wiąże się z wieloma korzyściami. Jakie są najważniejsze zalety przemawiające za korzystaniem z produktów tego typu?

  • Naturalne wzmocnienie struktury włosa – oleje roślinne i inne naturalne substancje są bogate w witaminy i przeciwutleniacze. Dzięki nim możliwe jest wzmocnienie struktury włosa bez nadmiernego użycia chemii.
  • Skóra głowy – naturalne produkty poleca się osobom zmagającym się ze złym stanem skóry głowy. Wiele substancji, takich jak oleje czy zioła, działa antybakteryjnie, a nawet przeciwzapalnie. Dzięki temu takie rozwiązania skutecznie poprawiają stan skóry głowy.
  • Mniejsze szkody – kosmetyki wykorzystujące wiele chemicznych substancji często przesuszają włosy i wywołują ich puszenie. Korzystanie z naturalnych produktów bardzo rzadko wywołuje problemy tego typu i jest odpowiednie dla większości rodzajów włosów.
  • Niewielkie ryzyko podrażnień – naturalne szampony i odżywki zdecydowanie rzadziej stają się przyczyną efektów niepożądanych. Są bezpieczne dla osób ze skórą wrażliwą i podatnością na reakcje alergiczne.
  • Długofalowe efekty – choć na efekty działania naturalnych kosmetyków trzeba często poczekać, w wyniku systematycznego stosowania rezultaty są naprawdę trwałe.
  • Ekologia – większość naturalnych kosmetyków jest produkowana z troską o ekologię. Dotyczy to nie tylko samych preparatów, ale również opakowań produktów.

Jakie naturalne składniki można znaleźć w kosmetykach?

Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych szamponów, odżywek i masek do włosów. Jednak pojawia się w nich szereg składników o potwierdzonej skuteczności. Można do nich zaliczyć przede wszystkim oleje roślinne. Olej kokosowy, arganowy i olejek z awokado są podstawowymi elementami wykorzystywanymi przez producentów. Również masła, mające działanie nawilżające i odżywcze są chętnie stosowane – m.in. masło shea i kakaowe.

W kosmetykach do włosów nie brakuje ziół i ekstraktów roślinnych. Często ich podstawowym celem jest działanie wzmacniające i przeciwłupieżowe. Z kolei ochronę przed uszkodzeniami zapewniają m.in. proteiny mleczne i roślinne. Przywracają też strukturze włosa pożądany stopień elastyczności. Wiele osób wybierając kosmetyki szuka produktów, które wzmacniają włosy i przyspieszają ich wzrost. Takie właściwości mają przede wszystkim wyciągi z alg, kwasy tłuszczowe, a także miód i syrop klonowy.

Stylizacja włosów – jak robić to naturalnie i ekologicznie?

Stylizacja włosów kojarzy się przede wszystkim ze stosowaniem urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę. Jeszcze kilka lat temu prostownice i lokówki znajdowały się w toaletce praktycznie każdej kobiety! Dziś już powszechnie wiadomo, że prowadzi to do poważnych uszkodzeń struktury włosa. Stosowanie ciepła powinno się ograniczać do minimum! Zamiast tego warto testować różne naturalne metody stylizacji.

Najprostszym sposobem może okazać się chociażby zaplatanie warkoczy na noc w celu stworzenia delikatnych fal. Z kolei substytutem prostownicy mogą okazać się oleje roślinne. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie puszenia się włosów, a także wygładzenie kosmyków. Bardzo często wymyślne metody stylizacji można zastąpić pielęgnacją dobraną prawidłowo do rodzaju włosów. Stosowanie odpowiednich kosmetyków sprawia, że włosy są mocne, wytrzymałe, gładkie i lśniące, a także doskonale się układają.

Naturalna pielęgnacja włosów – najpopularniejsze mity

Najczęściej powielanym mitem jest to, że naturalne produkty nie są skuteczne. Zdecydowanie tak nie jest! Po prostu na efekty ich działania trzeba cierpliwie poczekać. Pielęgnacja naturalnymi kosmetykami nie jest też droga! Są one dostępne w podobnych cenach, co tradycyjne szampony i odżywki. Inny mit to również to, że naturalna pielęgnacja włosów uniemożliwia stylizację. Jednak nie jest to prawdą. Różnego rodzaju olejki i masła pozwalają zarówno kreować estetyczne fale i loki, jak również wygładzać włosy i nadawać im blasku.

Jak zacząć przygodę z naturalną pielęgnacją włosów?

Aby rozpocząć przygodę z naturalną pielęgnacją włosów trzeba przede wszystkim poznać specyfikę swojej struktury włosa. Zupełnie inne potrzeby mają włosy wysokoporowate, a inne – niskoporowate. Po określeniu potrzeb włosów niezbędne jest dobranie do nich odpowiednich kosmetyków. Szampony i odżywki powinny zawierać jak najmniejszą ilość szkodliwych chemikaliów. Tak naprawdę, im krótszy skład – tym lepiej.

Koniecznym krokiem, który trzeba podjąć podczas wprowadzania naturalnej pielęgnacji włosów do swojej codziennej rutyny, jest rezygnacja ze stosowania ciepła do stylizacji. Wiele osób poleca też regularne olejowanie włosów. Na bieżąco należy też obserwować efekty i w razie zaobserwowania niepokojących symptomów – konieczne może okazać się wprowadzenie zmian do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Zdecydowanie warto zdecydować się na wprowadzenie do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej naturalnych kosmetyków do włosów. Dzięki temu można przysłużyć się środowisku, poprawić kondycję swojej fryzury, a także poznać nowe techniki pielęgnacyjne. Ważny jest jednak rozsądny i przemyślany wybór produktów, a także systematyczność i cierpliwe oczekiwanie na efekty.