Krem z filtrem czy olejek do opalania – podobieństwa i różnice

Lato to czas, w którym wiele osób korzysta z kąpieli słonecznych. Wypoczynek na plaży jest uznawany za niebywałą przyjemność. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce jest szkodliwa dla skóry. Może prowadzić do wystąpienia przyspieszonych oznak starzenia się, a nawet zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór! Aby się przed tym chronić, zaleca się stosowanie kremów z filtrem. Innym rodzajem produktów przeznaczonych do ochrony ciała przed słońcem są specjalne olejki. Czym te dwa typy kosmetyków się różnią? Który z nich zapewnia wyższy stopień ochrony?

Jak działają kremy z filtrem?

Promieniowanie UV dzieli się na UVB oraz UVA. Oba rodzaje wpływają szkodliwie na skórę. Wywołują m.in. poparzenia, zmarszczki, przebarwienia, a także stanowią jeden z głównych czynników wpływających na rozwój komórek nowotworowych. Kremy z filtrem UV mają na celu zapewnienie skórze ochrony przed tymi negatywnymi skutkami. Przede wszystkim zmniejszają ryzyko pojawienia się symptomów fotostarzenia. Główną przyczyną jest promieniowanie UVA, a jego zablokowanie spowalnia pojawianie się plam, zmarszczek i niedoskonałości. Warto pamiętać o tym, że krem SPF powinien być stosowany na naszej szerokości geograficznej przez cały rok, nie tylko latem! Promieniowanie UV dociera przede wszystkim do skóry twarzy. Warto więc zastąpić kremy na dzień właśnie kosmetykami posiadającymi filtr.

Kremy z filtrem dostępne są z różnym współczynnikiem ochrony SPF. Wskazują one w jak wysokim stopniu dane kosmetyki zabezpieczają skórę przed promieniami słonecznymi. Na skórę twarzy należy nakładać kremy z jak najwyższą wartością SPF – najlepiej 50.

Kiedy warto stosować olejki do opalania

Olejki do opalania tworzą cienką barierę na skórze, która w niewielkim stopniu chroni skórę przed promieniowaniem UV. Nie zawierają one tradycyjnych filtrów, a ich głównym zadaniem jest rozpraszanie promieni docierających do skóry. W zamian, skutecznie nawilżają cerę, zapobiegają przesuszaniu się i umożliwiają uzyskanie równomiernej opalenizny. Zwiększają też elastyczność skóry, która jest niezwykle ważna podczas długotrwałego przebywania na słońcu.

Olejek do opalania, a krem z filtrem – podobieństwa

Zarówno kremy z filtrem, jak i olejki do opalania chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Absorbują, albo rozpraszają promieniowanie zapobiegając docieraniu do głębokich warstw cery. Olejki i kremy dostępne są w różnych wariantach – różnią się m.in. odmiennym stopniem ochrony. Jednak bez względu na rodzaj wybranego produktu, po jego nałożeniu skóra zawsze jest mniej narażona na poparzenie słoneczne. Olejki do opalania i kremy z filtrem doskonale nawilżają skórę i zapobiegają przesuszeniu podczas długotrwałej ekspozycji na słońce. Można więc zauważyć, że choć te dwa typy produktów różnią się między sobą, posiadają też kilka istotnych cech świadczących o ich podobieństwie.

Czym różnią się kremy z filtrem od olejków do opalania?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że między kremami z filtrem i olejkami można znaleźć jedynie kilka niepozornych różnic. Jednak w rzeczywistości są to zupełnie inne produkty o zróżnicowanym zastosowaniu.

  • Skład – te dwa typy kosmetyków znacznie różnią się pod kątem składu. W olejkach można znaleźć przede wszystkim roślinne substancje, takie jak olej kokosowy, arganowy, avocado lub olejek z marchwi. Brak w nich jednak typowych filtrów UV. Te z kolei znajdują się w każdym kremie SPF. Rozpraszają promieniowanie słoneczne lub je absorbują – chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem słońca.
  • Rodzaj ochrony – kremy z filtrem (w natężeniu zależnym od wartości współczynnika SPF) blokują dostęp promieniowa do skóry. Tym samym są jednym z podstawowych kosmetyków, które powinny być stosowane w związku z troską o własne zdrowie.
  • Sposób aplikacji – jedną z różnic widocznych na pierwszy rzut oka jest konsystencja. Kremy są gęste. Można je szybko i wygodnie rozprowadzić po powierzchni skóry. Szybko się wchłaniają, a wszystko to sprawia, że nadają się do codziennego stosowania. Z kolei olejki mają formę płynu i wymagają większej ilości czasu, aby mogły się dobrze wchłonąć. Z reguły do ich zaaplikowania na całym ciele przydaje się pomoc drugiej osoby.
  • Zastosowanie – kremy z filtrem skuteczniej chronią skórę przed promieniowaniem UV. Należy je stosować codziennie. Jest to niezbędne przede wszystkim dla osób, które mają skórę wrażliwą, o jasnej karnacji. Osoby, które chcą szybko uzyskać widoczną opaleniznę, powinny używać olejków do opalania. Jednak nie należy robić tego zbyt często, gdyż ma to negatywny wpływ na zdrowie.

Jak dobrać produkt odpowiedni do danego rodzaju skóry?

Osoby posiadające skórę normalną mogą wybierać zarówno standardowe olejki, jak i kremy z filtrem. Jednak aby były rzeczywiście bezpieczne dla zdrowia, powinny gwarantować wysoki współczynnik ochrony przed promieniowaniem UV. Skóra sucha wymaga nieco większej troski. Produkty pielęgnacyjne powinny nie tylko posiadać współczynnik SPF na optymalnym poziomie, ale również wykazywać właściwości nawilżające. Nieco inne zasady dotyczą skóry tłustej. Kremy nie mogą jej zbytnio obciążać. Warto wybierać jedynie lekkie kosmetyki i rezygnować z olejków zatykających pory. Zarówno dla cery mieszanej, jak i tłustej, odpowiednie są kremy matujące.

Jak bezpiecznie się opalać?

Aby opalanie było bezpieczne należy unikać przebywania na słońcu w godzinach południowych. Dodatkowo, każda ekspozycja na promieniowanie wymaga zastosowania kremu z filtrem UV. Dla bezpieczeństwa istotne jest też korzystanie z nakrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych. Błędem jest stosowanie jedynie olejków do opalania w celu ochrony. Coraz częściej podkreśla się to, jakie są szkodliwe efekty wystawienia na promieniowanie słoneczne bez wcześniejszego zastosowania kremu z filtrem. Jednocześnie, rozwój kosmetologii sprawił, że na rynku pojawiły się doskonałe samoopalacze i kremy brązujące. Często stanowią lepszą i bezpieczniejszą alternatywę dla solarium i tradycyjnych kąpieli słonecznych.

Kremy z filtrem i olejki do opalania to bardzo ważne produkty, które należy stosować przed wyjściem na dwór w każdy słoneczny dzień – i nie tylko. Warto pamiętać o tym, jakie szkodliwe właściwości mogą być charakterystyczne dla regularnego wystawiania się na promieniowanie UV. Dzięki aplikowaniu kremu SPF przez cały rok, można uchronić się przed fotostarzeniem się skóry, powstawaniem przebarwień i niedoskonałości, a także zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Zobacz też

Niedoskonałości – jak stres wpływa na skórę?

Niedoskonałości – jak stres wpływa na skórę?

Nowe technologie w pielęgnacji skóry

Nowe technologie w pielęgnacji skóry