Gorszy dzień? Poznaj 5 prostych sposobów na poprawę nastroju

Zdarza się, że pomimo ustalonego planu lub oczekiwań od danej sytuacji, coś nie idzie po naszej myśli. Zdarza się również tak, że choć bardzo się staramy, by coś wyszło, wychodzi jednak na opak. Tego typu sytuacje, zwłaszcza występujące jedna po drugiej, mogą doprowadzić do złości, a w konsekwencji do pogorszenia nastroju. Na szczęście, na to jak zareagujemy na poszczególne zdarzenia, mamy bezpośredni wpływ. Chcąc szybko wrócić do stanu równowagi, a więc zadowolenia z życia, weź sprawy w swoje ręce i nie pozwól, by drobne przeciwności losu lub nieprzyjemna sytuacja zbyt długo zaprzątały Twoje myśli. Co pomoże odzyskać dobry humor? Poznaj 5 prostych sposobów na poprawę nastroju

Głęboki oddech przywróci równowagę

Choć oddychanie jest podstawową czynnością życiową, bardzo często zapominamy o prawidłowym oddechu, a także o możliwości jego kontrolowania w sytuacjach, które wymagają opanowania. Wystarczy, że nauczysz się świadomie głęboko oddychać. Pomocne w tym zadaniu będą zajęcia z medytacji lub jogi, w których oddech odgrywa dużą rolę. Cennych wskazówek możesz poszukać także na filmikach na YouTube z instrukcjami dotyczącymi oddechu.

Włącz ulubioną muzykę

Odpowiednia muzyka, a mianowicie, taka która nastraja Cię pozytywnie i przywołuje dobre wspomnienia, może być kolejnym szybkim sposobem na to, by poprawić swoje samopoczucie. Jeśli lubisz energiczną muzykę, która od razu powoduje, że chce Ci się skakać lub tańczyć, koniecznie włącz ją na głośniku. Jeśli wolisz zrelaksować się na fotelu z kubkiem ulubionej kawy lub herbaty oraz przy spokojniejszych nutach – zrób to. Jeśli tylko pozwoli Ci to się wyciszyć, jest to tego warte.

Włącz aktywność fizyczną dla wydzielenia endorfin

Ruch to zdrowie. Nie tylko dla ciała, ale też dla głowy. Aby wyrzucić z niej negatywne myśli, przekuj tę energię w aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność. W zależności od preferencji, może to być bieganie, jazda na rowerze, trening na siłowni lub w domu, taniec albo dłuższy spacer. Najlepiej w parku lub lesie, gdzie nie brakuje drzew. Takie miejsca sprzyjają wyciszeniu, a zieleń i czystsze powietrze działają uspokajająco. Podczas wysiłku wydzielają się hormony, takie jak dopamina, endorfiny i serotonina, odpowiedzialne za poprawę nastroju. Za tym idą także inne konkretne korzyści – po treningu wzrośnie ogólny poziom zadowolenia, a także poprawi się Twoja koncentracja, dzięki czemu szybciej obierzesz sobie kolejny cel do realizacji.

Porozmawiaj lub przytul się do bliskiej osoby

Obecność bliskiej osoby zwiększa poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Częstym sposobem na poprawę humoru może być właśnie szczera rozmowa oraz nazwanie uczuć, które nam towarzyszą, przynosząc jednocześnie ulgę. Kolejną rzeczą, która nie wymaga nawet słów, a może szybko przywrócić nastrój, jest przytulanie. Nie od dziś wiadomo, że podczas zbliżeń z ukochaną osobą wydzielane są hormony szczęścia, a także obniża się poziom stresu.

Obejrzyj dobrą komedię, kabaret lub stand-up

Śmiech to zdrowie. Dlatego dla poprawy samopoczucia odłóż problemy na bok i włącz film, który Cię rozbawi. W sieci lub na platformach filmowych nie brakuje zabawnych komedii oraz skeczów, które śmieszą do łez. Wciągając się w opowiadaną historię odciągniesz gorsze myśli i uwolnisz głowę.

Nastrój to stan psychiczny, który nie jest stały. W zależności od sytuacji, może szybko zmienić się z dobrego w gorszy. Na szczęście równie szybko może się odmienić ze złego na lepszy. Dużo zależy od naszego podejścia do sprawy i tego, jak szybko zareagujemy na to, by przywrócić emocjonalną równowagę. Bez względu na to, jaka sytuacja by nie była, po burzy zawsze wychodzi słońce, dlatego w chwilach słabości sięgaj po sprawdzone i proste sposoby na to, by ponownie na twarzy zawitał promienny uśmiech.