Jak tanio i szybko nauczyć się języka obcego?

Nauka języka obcego? Tu niestety nie ma sposobów na skróty. Jak tanio i szybko nauczyć się języka obcego? Poznanie zasad gramatycznych, pisowni, wymowy, a także kultury języka jest procesem czasochłonnym, wymagającym regularnej pracy i ćwiczeń, ale możliwym do zrealizowania przez tych, którzy chcą władać innym językiem. Dziś podpowiadamy, jak rozpocząć naukę języka obcego, aby czynność ta nie była jedynie obowiązkiem, ale ciekawym doświadczeniem poprzez zabawę i poznawanie nowych ludzi z całego świata!

Po pierwsze – nastaw się pozytywnie

Znasz takie powiedzenie, że nie od razu Rzym zbudowano? No właśnie! Dlatego zanim przystąpisz do nauki, bądź dla siebie wyrozumiała i daj sobie czas. Poznawanie zupełnie nowego języka od podstaw, bez względu na to, czy będzie to angielski, niemiecki, francuski, hiszpański czy chiński, wymaga czasu. Trudno określić ile dokładnie, ponieważ zależy to od Twojego nastawienia i zaangażowania. Aby nauka stała się przyjemnością, warto postawić na język, który podoba Ci się w brzmieniu lub fascynuje ze względu na interesującą Cię dziedzinę.

Oglądanie filmów bez lektora lub słuchanie radio

Aby poznać język, nowe słówka, a zwłaszcza ich wymowę, warto na początek bardzo dobrze osłuchać się z językiem. Właśnie dlatego poleca się oglądanie obcojęzycznych filmów bez polskiego lektora lub z napisami, ale w języku, jakiego używają aktorzy. Nie będzie to jednak standardowe oglądanie filmu, lecz nauka. Dlatego podczas seansu, śmiało zatrzymuj sceny, aby sprawdzić znaczenie konkretnego słowa, którego jeszcze nie znasz i rób notatki. Dzięki temu szybciej zapamiętasz znaczenie, ale też i zwroty, w jakich stosuje się dane słówko. Dobrym pomysłem będzie też słuchanie obcojęzycznej stacji radiowej lub kanału o interesującej tematyce na YouTube. Choć z początku możesz mało rozumieć, dzięki regularnemu i aktywnemu słuchaniu, będziesz zarówno rozumieć, jak i zapamiętywać więcej.

Darmowe aplikacje do nauki języka obcego

Smartfony i aplikacje oferowane przez producentów dają dziś ogromne możliwości do nauki języka obcego. Nie brakuje programów do nauki poprzez różnego rodzaju quizy, zgadywanki, uzupełnienia słówek czy ćwiczenie ich wymowy poprzez powtarzanie zwrotów. Wśród najpopularniejszych aplikacji dla początkujących można wymienić Duolingo oraz Memrise, które poprzez zabawę i przyznawanie odznak za postępy w nauce i regularność, motywują do dalszej nauki poprzez grę. Jeśli chciałabyś spróbować czegoś więcej, warto ściągnąć aplikację, która umożliwia korespondowanie z native speakerami z całego świata. Jedną z nich jest aplikacja HelloTalk.

Fiszki z nowymi słówkami

Każdą wolną chwilę spędzoną w komunikacji miejskiej czy w poczekalni poświęć na powtarzanie nowych słówek. Zadanie to ułatwią wygodne, gotowe fiszki lub samodzielnie stworzone przez Ciebie podczas słuchania lub oglądania obcojęzycznego kanału. Dzięki temu wypełnisz czas oczekiwania na dojazd czy spotkanie i jednocześnie wykorzystasz go produktywnie rozwijając swoje umiejętności lingwistyczne.

Naukę języka obcego warto rozpocząć możliwie jak najszybciej. Im mniej mamy lat, tym nasz mózg jest bardziej chłonny i otwarty na przyswajanie nowej wiedzy. Jak widzisz, sposobów na darmową i samodzielną naukę języka jest kilka, lecz najważniejsze w tym wszystkim jest Twoje nastawienie i mobilizacja.