Jak zadbać o suche i podrażnione dłonie zniszczone częstym myciem?

Podstawową czynnością higieniczną każdego człowieka jest mycie dłoni. To naturalne, że po powrocie do domu, dotknięciu klamki, przycisku windy czy zabrudzeniu rąk, udajemy się umywalki, by oczyścić suche i podrażnione dłonie zniszczone częstym myciem myjąc je wodą i mydłem. Jednak zbyt częste mycie dłoni oraz ich dodatkowa dezynfekcja powoduje nieprzyjemne swędzenie i zaczerwienienie, pękanie skóry, bolesne podrażnienie oraz poważne wysuszenie. Co zrobić, aby pomimo zabiegów oczyszczających dłonie, były one miękkie i dobrze nawilżone?

Druga strona częstego mycia dłoni

Czynność ta w ciągu ostatnich lat, przez wiele osób jest wykonywana nad wyraz często. Spowodowane jest to pojawieniem się koronawirusa oraz zaleceniami związanymi z dokładnym myciem dłoni. Zgodnie z wytycznymi, skuteczne mycie dłoni powinno trwać co najmniej 30 sekund. W tym czasie należy dokładnie umyć, najlepiej pod ciepłą wodą i mydłem w płynie, wnętrza dłoni, przestrzenie między palcami, oba kciuki (o których często się zapomina), zewnętrzną część dłoni, a także nadgarstki. Dopiero po tych czynnościach można zmyć pianę i dokładnie wysuszyć ręce. To bardzo ważne, aby nie wychodzić z mokrymi dłońmi na zewnątrz i dodatkowo nie narażać ich na działanie czynników zewnętrznych. To może tylko pogłębić problem, narażając skórę na zniszczenie, pojawienie się pęknięć, zwłaszcza w miejscach zginania palców i wysuszenie. Co więcej, prócz samego mycia, dłonie poddawane były i są procesowi dezynfekcji specjalnym płynem na bazie alkoholu, co również wystawia je na próbę i utrudnia ich pielęgnację.

W jaki sposób ograniczyć częste mycie dłonie i ich nadmierną dezynfekcję?

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by uratować naturalną ochronę skóry, a jednocześnie uchronić się przed przenoszeniem zarazków na dłoniach? Istnieje kilka pomysłów na to, by zadbać o obie sprawy. Jeśli wybierasz się do sklepu na zakupy, przed którymi dezynfekowałaś dłonie, i zaraz po nich również, zapatrz się w rękawiczki ochronne. W ten sposób unikniesz ponadnormatywnego używania środka dezynfekcyjnego, który zmienia pH skóry i powoduje jej podrażnienie. W miejscach publicznych koniecznie pamiętaj o porządnym wysuszeniu dłoni, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym lub chusteczką higieniczną. Nawet jeśli masz do wyboru suszarkę elektryczną – zrezygnuj z niej. Z kolei wybierając dla siebie mydło do domu, sięgaj po te bezzapachowe lub antybakteryjne, które są delikatniejsze. Zawsze obok miej też sprawdzony, głęboko nawilżający krem do rąk, którego możesz użyć po umyciu dłoni i nałożyć na nie warstwę ochronną.

Zabiegi pielęgnacyjne dla zniszczonych dłoni

Absolutną podstawą będzie zaopatrzenie się w porządny krem pielęgnacyjny dla dłoni suchych i podrażnionych. Jeśli zmagasz się z mocno zniszczonymi dłońmi, warto nakremować je na noc i nałożyć na dłonie bawełniane rękawiczki. W ten sposób powinnaś szybko odbudować naturalną warstwę ochronną skóry oraz pozbyć się piekących zaczerwień i pęknięć.

Dłonie często poddawane są szkodliwym czynnikom, powodując ich zniszczenie i nieprzyjemną szorstkość, co w perspektywie czasu może doprowadzić także do szybszego starzenia się dłoni. Aby tego uniknąć, stosuj odpowiednie zabiegi oraz rekomendowane kremy i maski, dzięki którym ochronisz swoje suche i podrażnione dłonie zniszczone częstym myciem.