Dom czy mieszkanie w bloku? Gdzie lepiej mieszkać?

Kto nie stał przed takim dylematem, niech pierwszy rzuci kamieniem. Decydując się na zakup nieruchomości, pierwszą decyzją, jaką należy przemyśleć jest jej rodzaj. Pytanie więc brzmi, co wybrać – dom czy mieszkanie w bloku? Która z opcji będzie wygodniejsza i korzystniejsza? Zakup nieruchomości to jedno z poważniejszych zobowiązań w życiu człowieka, zwłaszcza, jeśli wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na 20, 25 lub 30 lat. Dlatego tak ważne jest rozeznanie w temacie oraz poznanie wszystkich za i przeciw dla obu wersji.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze nieruchomości?

Kluczową kwestią, oczywiście zaraz po aspekcie ekonomicznym, a więc możliwościach finansowych, będzie przede wszystkim lokalizacja nieruchomości. To od niej zależy cena, ale także komfort życia codziennego. Poszukując miejsca na wymarzone cztery kąty, dokładnie sprawdź adres, sąsiedztwo i najbliższą okolicę. Upewnij się, gdzie znajduje się szkoła, sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, najbliższy plac zabaw, a także tereny zielone. Jeśli wszystko to znajduje się w pobliżu, a dojazd do pracy również nie będzie zabierał Ci dużo czasu, można uznać, że lokalizacja spełnia podstawowe oczekiwania. Dostęp do pełnej infrastruktury to duża oszczędność, zarówno czasu, jak i pieniędzy. Oprócz lokalizacji zwróć uwagę na inne kwestie, jak proponowany standard wykończenia domu lub mieszkania i udogodnienia proponowane przez dewelopera, które na dalszym procesie wykańczania wnętrza mogą wygenerować spore oszczędności.

Dom czy mieszkanie? Dopasuj do swoich preferencji

Dużo zależy od Twoich oczekiwań. Przede wszystkim zastanów się, jaką kwotę możesz i chcesz wydać na zakup nieruchomości i czy bierzesz pod uwagę kredytowanie tej inwestycji. Warto mieć na uwadze rosnące w ostatnim czasie ceny domów i mieszkań, więc jeśli odkładałaś tę decyzję na kilka miesięcy, wcześniej poznane ceny mogły mocno się pozmieniać.

Dom jest dobrą opcją dla tych, którzy cenią ciszę i spokój, najlepiej na peryferiach, a przede wszystkim niezależność. Niewątpliwą zaletą mieszkania w domu jest przede wszystkim większy metraż, a także brak sąsiadów za ścianą, pod podłogą czy nad sufitem. Nie musisz się więc przejmować ciszą nocną i ograniczać słuchania głośnej muzyki tylko z tego względu, że coś może nie spodobać się sąsiadowi. Co więcej, w przypadku domu, często do własnej dyspozycji masz duży ogród, jakiego nie zapewni Ci żadne mieszkanie w bloku.

Z kolei opcja mieszkanie w bloku będzie odpowiednie dla osób, którym zależy na mniejszej liczbie obowiązków związanych w utrzymaniem nieruchomości, a także na życiu w mieście, szybkim dostępie do usług i rozrywki. Co ważne, w przypadku mieszkania nie musisz się martwić o cieknący dach czy opał na zimę. Wszystkim tym zarządza wspólnota mieszkaniowa.

Podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości to ważny i poważny krok w życiu. Bez względu na to, czy wybór padnie na dom czy na mieszkanie, nie bój się zadawać pytań, które pomogą Ci podjąć jak najlepszą dla siebie decyzję. Dzięki wgłębieniu się w temat i zebraniu jak największej ilości informacji na temat obu tych opcji, podjęcie ostatecznej decyzji będzie o wiele łatwiejsze i mniej stresujące.