Jak wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania?

Marzenie o nowym, własnym mieszkaniu właśnie się spełnia. Wybrałaś już lokalizację, wielkość mieszkania, podpisałaś umowę z deweloperem i wkrótce odbierzesz klucze do własnego lokum. Jeśli termin jego odbioru nieubłaganie się zbliża, warto czym prędzej przemyśleć kwestię wyposażenia czterech kątów. Jednym z elementów wyposażenia wnętrz, na którego realizację trzeba czekać kilka tygodni, są drzwi wewnętrzne. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć i czym kierować się przy wyborze drzwi wewnętrzne do mieszkania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Co składa się na komplet drzwi wewnętrznych?

Wydawać by się mogło, że w tym zagadnieniu nie będzie nic zaskakującego, a jednak. Wiele osób stając przed wyborem drzwi, nie zdaje sobie sprawy z tego, że samo skrzydło drzwiowe to nie wszystko. Łatwo się pomylić, bowiem nie każdy sklep internetowy informuje o konieczności zakupienia dodatkowych, niezbędnych elementów, takich jak właśnie ościeżnica, klamka i inne akcesoria, jak na przykład rozeta zamka. Dopiero wtedy, gdy dodasz do siebie wszystkie te składowe jesteś w stanie oszacować całkowity koszt jednej pary drzwi. Aby obliczyć całkowity koszt drzwi do mieszkania, wystarczy, że wskazaną wartość przemnożysz przez liczbę pomieszczeń, w których chcesz je wstawić.

Ważne parametry drzwi do mieszkania

Wybierając drzwi niezwykle ważne są ich parametry, zwłaszcza, jeśli masz zamiar kupić je w salonie drzwi, gdzie realizowane są na zamówienie, a nie w markecie budowlanym. Przede wszystkim określ ich szerokość. Przykładowo, jeśli otwory drzwiowe są w przedziale 89-91 cm, wtedy będziesz potrzebować skrzydło drzwiowe o szerokości 80 cm. Te zapasowe 10 cm wyrównuje się ościeżnicą z opaską drzwiową. Skoro mowa już o ościeżnicy, konieczne będzie zmierzenie szerokości muru każdego z pomieszczeń – najlepiej na trzech różnych wysokościach, aby wziąć pod uwagę wartość maksymalną. Jeśli dodatkowo na ścianach przewidujesz położenie płytek lub ozdobnych płyt betonowych, pamiętaj o dodaniu ich grubość do szerokości muru. Wtedy otrzymasz prawidłową szerokość ościeżnicy i będziesz mogła dopasować jej przedział regulacji. Warto dodać, że w przypadku drzwi wewnętrznych do łazienki, będą one się nieco różnić od tych, które będą wstawiane do kuchni lub pokoju. Różnica polega na konieczności wykonania podcięcia lub zrobienia tulei w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji w łazience. Nie obędzie się też tutaj bez zamontowania zamka z blokadą w celu ochrony prywatności i komfortu każdej osobie, która akurat będzie korzystała z tego pomieszczenia.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – co wybrać?

Kolejną decyzją będzie wybór opcji – drzwi przylgowe czy bezprzylgowe. O co chodzi? Te pierwsze to standardowe drzwi znane na rynku od wielu lat, które charakteryzują się odkrytymi zawiasami. Z kolei opcja bezprzylgowa to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala ukryć wspomniane zawiasy w wewnętrznej części ościeżnicy. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że drzwi idealnie wtapiają się w ścianę. Wersja ta jest bardzo często wybierana w przypadku drzwi łazienkowych, ponieważ te otwierają się zawsze na zewnątrz i dzięki temu prezentują się stylowo.

Prócz powyższych kwestii, konieczne będzie także odpowiednie przygotowanie otworów drzwiowych pod wskazane wymiary otrzymane od producenta drzwi. Przy ich wyborze postaw na wysoką jakość okleiny lub lakier, ponieważ drzwi kupuje się na lata.

Zobacz też

Kompleksowe rozwiązanie do sypialni: postaw na wygodę

Kompleksowe rozwiązanie do sypialni: postaw na wygodę

Dlaczego warto zainwestować w produkty od SleepMed?

Dlaczego warto zainwestować w produkty od SleepMed?

Fit.4.Sleep – poduszki dla najbardziej wymagających użytkowników

Fit.4.Sleep – poduszki dla najbardziej wymagających użytkowników

Sypialnia Hilding Curem – zmysłowe i aromatyczne doznania

Sypialnia Hilding Curem – zmysłowe i aromatyczne doznania

W jaki sposób ustawić świece w sypialni?

W jaki sposób ustawić świece w sypialni?

Jak sprawić, aby Twoja sypialnia pachniała jak spa?

Jak sprawić, aby Twoja sypialnia pachniała jak spa?