Ciepła kąpiel na różne formy choroby – przeziębienie, zapalenie pęcherza, bóle brzucha
Gorąca kąpiel to jeden z najczęściej wybieranych domowych sposobów na relaks po ciężkim i intensywnym dniu. Poza przyjemnością płynącą z zanurzenia się w ciepłej wodzie, takie kąpiele wykazują również szereg prozdrowotnych właściwości. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy kojący wpływ ciepłych kąpieli na ludzki organizm.
Ciepła kąpiel na przeziębienie – wady i zalety
Zacznijmy od tego, że ciepła kąpiel pozwala na rozluźnienie mięśni, łagodzi bóle kręgosłupa a także koi skołatane nerwy, obniżając poziom kortyzolu we krwi. Wśród jej licznych zalet znajdziemy również pozytywny wpływ na organizm w trakcie jego osłabienia.
Gdy zmagamy się z chorobą np. przeziębieniem ciepła kąpiel nie tylko pozwala nam się wygrzać łagodząc dolegliwości bólowe, ale równie zmniejsza napięcie oraz prowadzi do szybszego przepływu limfy.
Jednak nie w każdym wypadku ciepła kąpiel – również w czasie przeziębienia – będzie wskazana. Istnieje bowiem pewna grupa osób, które takich kąpieli powinny unikać. Ciepła kąpiel, a więc taka o temp. 40 stopni nie jest wskazana w przypadku osób które mają zdiagnozowane zaburzenia krzepliwości krwi bądź schorzenia serca. Nie jest taka kąpiel wskazana również u kobiet w ciąży (wysoka temperatura prowadzi do rozszerzania naczyń krwionośnych co może prowadzić do krwotoku bądź poronienia), kobiet w pierwszych dniach menstruacji oraz osób z problemami skórnymi ze względu na wysuszające działanie wody (należy wtedy szczególnie zadbać o nawilżenie skóry) oraz nasilanie pękania naczynek.
Domowe sposoby na zapalenie dróg moczowych
Ciepłe kąpiele wśród swoich licznych zalet wymieniają również prozdrowotny wpływ na zapalenie dróg moczowych. Najczęściej objawami zapalenia pęcherza jest pieczenie podczas oddawania moczu, częste wizyty w łazience, ból w podbrzuszu, a w przypadku dzieci również gorączka.
By poradzić sobie z tym problemem możemy poza ciepłą kąpielą sięgnąć również po ziołowe leki i herbatki na zapalenie pęcherza. Wśród najbardziej skutecznych wymienia się ziele nawłoci (wykazuje działanie moczopędne, odtruwające, lekko przeciwzapalne i rozkurczowe), owoc żurawiny (zmniejsza namnażanie bakterii) czy mieszanki ziół o działaniu moczopędnym jak np. połączenie liści brzozy, ziela rumianku, liści borówki brusznicy oraz korzenia pietruszki.
Ciepła kąpiel na zapalenie pęcherza – czy pomaga?
Również w przypadku infekcji pęcherza moczowego pomaga ciepło. Specjaliści polecają, że gdy mierzymy się z takim problemem warto wskoczyć do ciepłej wody w wannie a dodatkowo wymoczyć stopy w ciepłej wodzie oraz zabrać ze sobą termofor do łóżka, który umieścimy na podbrzuszu bądź w okolicy krzyża.
Ważne jest również pilnowanie by po nagrzaniu organizmu nie doprowadzić do jego wyziębienia. Warto więc ubrać się ciepło i schować pod kołdrą. Warto również zadbać o ciepłą, bawełnianą bieliznę.
Decydując się na ciepłą, lecz nie gorącą kąpiel można również skorzystać z receptur naszych babć i do wanny dodać napar z rumianku (około 1 litra). Wykazuje on bowiem właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze i stanowi skuteczne narzędzie w walce z problemami pęcherza. Do takiej kąpieli można dodać również dziurawiec i krwawnik. Dziurawiec podobnie jak rumianek wykazuje właściwości przeciwzapalne a krwawnik znany jest z działania bakteriobójczego, przeciwpasożytniczego i przeciwzapalnego.
Dodatkowo po rumianek możemy również sięgać w postaci naparu do picia. Spożywany trzy razy dziennie pomaga w ogólnoustrojowym łagodzeniu stanów zapalnych.
Dodatkowo możemy zdecydować się również na kąpiel w naparze z igliwia. Potrzebne do tego będzie pół kilograma sosnowych igieł, które należy zalać wrzątkiem, tak by woda zakryła igły. Po kilkunastu minutach napar – wraz z igłami – można wlać do wanny. Igliwie po zaparzaniu stają się miękkie, nie istnieje więc ryzyko pokłucia się. Takie napary sosnowe jak również olejki eteryczne wykazują działanie odkażające.
Gdy więc chcemy szybko i skutecznie pozbyć się problemu możemy sięgnąć po gotowy olejek i dodać odpowiednią jego ilość do kąpieli. Dodatkowo sosnowe olejki rozgrzewają nasz organizm i pobudzają system odpornościowy.
Sposoby na bóle brzucha – wypróbuj je koniecznie
Bóle brzucha to częsta przypadłość. Gdy pojawia się ból po spożyciu posiłku, warto postawić na napary ziołowe. W szczególności dobrze sprawdzą się wywary z nagietka, rumianku czy dziurawca. Ponadto naturalnymi lekami na bóle brzucha są również wybrane przyprawy takie jak kminek i majeranek, które wykazują właściwości rozkurczające oraz ułatwiające trawienie.
Warto również pamiętać, że kluczowa dla naszego dobrego samopoczucia jest stosowana dieta, bogata w błonnik pokarmowy. Znajdziemy go m.in. w pełnoziarnistym chlebie, kaszy, ryżu, figach, daktylach czy suszonych śliwkach oraz rodzynkach.
Gdy ból brzucha spowodowany jest biegunką warto zaopatrzyć się w węgiel aktywowany, który wykazuje właściwości wiążące w żołądku szkodliwe toksyny oraz pomaga wydalać je z organizmu. Podczas biegunki szczególne ważne jest, aby zadbać o właściwe nawodnienie organizmu.
Z kolei sposobami na bóle brzucha związanymi z menstruacją jest przede wszystkim ograniczenie na czas miesiączki aktywności fizycznej, masaże brzucha z wykorzystaniem olejków eterycznych a także ciepłe okłady na brzuch. Warto również zrobić sobie ciepłą kąpiel lub prysznic.
Zrezygnujmy za to z sauny lub kontaktu ze zbyt gorącą wodą – czy to w wannie czy w formie okładów. Dodatkowo warto sięgnąć po zioła. Na ból brzucha pomogą napary z nagietka, kozłka lekarskiego, liści malin, rumianku i melisy.
Czy ciepła kąpiel obniża ciśnienie? Sprawdź!
Specjaliści wskazują, że wysoka temperatura wody zarówno w wannie, pod prysznicem lub saunie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, co obniża ciśnienie krwi. Dzięki temu poszczególne części ciała zostają lepiej ukrwione – jest to więc doskonały pomysł na uśmierzenie bólu i rozluźnienie mięśni. Dodatkowo możemy wykonać podczas obecności w wannie rozluźniający masaż z wykorzystaniem peelingu.
Dodatkowo ciepła kąpiel podkręca nasz metabolizm, a także pomaga dotlenić organizm.
Powinny jej jednak unikać osoby ze zdiagnozowanymi chorobami serca a także kobiety w ciąży, gdyż może dojść do sytuacji, w której odklei się łożysko.