Dlaczego vintage stało się takie modne?

Powrót do przeszłości – to coś, co ostatnio bardzo często przewija się w trendach. Czy to moda, muzyka czy wystrój wnętrz – vintage i retro wracają do łask i zyskują coraz więcej wielbicieli. Dlaczego style te stały się takie modne? Jak możemy wprowadzić je do własnego domu? 

Ekologiczny wybór 

Wielką zaletą stylu vintage jest to, że możemy w ten sposób dać drugie życie starym przedmiotom. Meble, które po renowacji wyglądają jak nowe, charakterystyczne antyki, uniwersalny design – to wszystko może stać się cennym nabytkiem, który będzie wspaniale się prezentował. Jest to ponadto ekologiczne wyjście. Nie generujemy w ten sposób śmieci, tylko wykorzystujemy gotowe już materiały.

Ponadczasowe elementy 

Nie można zaprzeczyć, że elementy w stylu vintage sprawią, że nasze wnętrze będzie wyjątkowe. Antyki, w przeciwieństwie do nowych mebli, posiadają duszę i dodadzą naszemu pomieszczeniu charakteru. Co więcej, mnóstwo wzorów modnych w przeszłości wciąż uznawane jest za popularne. Stanowią one bezpieczne opcje, które pasują do wielu rzeczy. Warto zdobyć przedmioty vintage, ponieważ w ten sposób zyskujemy coś, co przyda nam się na długo.

Jak stworzyć wnętrze w stylu vintage?

Styl vintage może przybierać różne odcienie. Na początku musimy się zastanowić, na jakim efekcie najbardziej nam zależy – wnętrzu niczym z lat 20’, 60’ czy może z elementami z PRL-u. Na podstawie tego wybierzmy odpowiednie meble i dekoracje. Z pewnością sprawdzą się charakterystyczne komody, szafy czy stoliki, z ozdobnymi częściami bądź wykonane w klasycznym stylu. W stylu vintage często króluje drewno, warto więc też wziąć to pod uwagę. Szczegóły również grają ważną rolę – nawet tak drobne rzeczy jak zestaw staroświeckich filiżanek, wazonów czy talerzy może przyczynić się do dopracowania naszego wnętrza.  Warto zadbać o pasujące ozdoby, na przykład plakaty wzorowane na dane lata, porcelanowe figurki czy odrestaurowane obrazy. Dopasujmy też oświetlenie do wybranego przez nas stylu – możemy na stolik nocny postawić lampę vintage w kształcie żarówki.

Zapewnienie komfortu

W sypialni vintage poza wystrojem, istotne znaczenie ma również wygoda. Do łóżka w stylu vintage, drewnianego bądź z metalowymi elementami, dobierzmy odpowiedni materac, na którym wygodnie będzie nam się spało. Solidny materac wykonany z wysokiej jakości materiałów będzie służył nam przez lata, podobnie jak odnowione meble czy dekoracje.

Postawienie na wnętrze w stylu vintage na pewno nie będzie złą decyzją. Zyskamy w ten sposób wystrój z duszą, którego oryginalność i charakter oczarują każdego, kto wejdzie do środka. Nie ma wątpliwości, że z tych elementów będziemy mogli korzystać jeszcze przez długi czas.

Zobacz też

Jakie torebki są modne w 2023 roku?

Jakie torebki są modne w 2023 roku?

Kompleksowe rozwiązanie do sypialni: postaw na wygodę

Kompleksowe rozwiązanie do sypialni: postaw na wygodę

Dlaczego warto zainwestować w produkty od SleepMed?

Dlaczego warto zainwestować w produkty od SleepMed?

Fit.4.Sleep – poduszki dla najbardziej wymagających użytkowników

Fit.4.Sleep – poduszki dla najbardziej wymagających użytkowników

Sypialnia Hilding Curem – zmysłowe i aromatyczne doznania

Sypialnia Hilding Curem – zmysłowe i aromatyczne doznania

W jaki sposób ustawić świece w sypialni?

W jaki sposób ustawić świece w sypialni?