Co powinna zawierać dieta dla dzieci?

Nie można ukryć, że odpowiednia dieta jest ważna w życiu każdego człowieka. Potrzebujemy danych składników, aby móc dobrze funkcjonować. Co w przypadku, w którym nasze ciało dopiero się rozwija? Wtedy znaczenie zdrowego żywienia znacznie wzrasta. To właśnie z tego powodu należy szczególnie zadbać o dietę dla dzieci. Co powinien zawierać jadłospis dla najmłodszych? Sprawdź sam! 

Dlaczego odpowiednia dieta dla dzieci jest istotna?

Nie od wczoraj mówi się, że zadbanie o odpowiednie żywienie dziecka jest kluczowe dla jego rozwoju. Tylko wtedy, gdy dostarczymy organizmu potrzebnych składników, będzie on mógł się prawidłowo rozwijać. Dziecko rośnie, dlatego potrzebuje jedzenia, które dostarczy mu siły i energii. Co więcej, niektóre substancje są ponadto budulcem kości czy innych istotnych części. Miejmy na uwadze to, jak wiele ważnych procesów rozgrywa się w organizmie małego człowieka: wydłużanie kości, wzrost masy mięśniowej, rozwój pamięci i zdolności poznawczych. Aby czynności te przebiegały w odpowiedni sposób, potrzebne są liczne składniki odżywcze.

Pamiętajmy ponadto o tym, że zdrowa dieta nie odpowiada jedynie za wsparcie rozwoju, ale i zapobieganie różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli dostarczamy organizmowi dużą ilość witamin, nasza odporność się poprawia, a my nie musimy obawiać się zachorowania czy złapania różnych infekcji. Jest to bardzo ważne w przypadku dzieci, dla których nawet zwykłe przeziębienie może okazać się niebezpieczne. Wprowadzenie potrzebnych substancji już w wieku dziecięcym może pomóc zapobiec poważnym chorobom w dorosłości.

Jakie składniki w diecie dla dzieci? 

Co zatem musi znaleźć się w jadłospisie małego dziecka? Składniki, o które szczególnie powinni zadbać rodzice, to:

  • białko,
  • węglowodany,
  • różnego rodzaju tłuszcze,
  • wapń,
  • żelazo,
  • cynk,
  • kwasy omega-3,
  • witamina D,
  • witamina C,
  • witamina A.

To one zapewnią odpowiedni rozwój dziecka. Powinniśmy dostarczać je za pomocą diety i wartościowych posiłków. Produkty, w których odnajdziemy te cenne składniki odżywcze, to między innymi:

  • warzywa – marchewka, brokuł, ziemniaki, seler, dynia, pietruszka, kalafior, szpinak, burak,
  • owoce – jabłka, banany, winogrono, maliny, jagody, truskawki, brzoskwinie, arbuzy, gruszki,
  • produkty mleczne – jogurty, mleko, śmietana, kefir, sery, masło, twarogi,
  • produkty zbożowe – kasza, makaron, płatki owsiane, pieczywo, brązowy ryż, mąka, otręby,
  • produkty bogate w białko – mięso, takie jak drób, ryby, takie jak łosoś, dorsz, pstrąg, rośliny strączkowe, jaja,
  • produkty bogate w tłuszcze – pestki dyni, pestki słonecznika, sezam, olej z awokado, orzechy.

Nie można zaprzeczyć, że komponując jadłospis dla dzieci, mamy z czego wybierać. Dieta dla malucha również może być różnorodna i smaczna. Obserwujmy to, co nasze dziecko lubi, a za czym nie przepada, rozejrzyjmy się za produktami sezonowymi, świeżymi. Biorąc pod uwagę takie aspekty, możemy być pewni, że zdrowe odżywianie przypadnie do gustu naszemu maluchowi.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

W przypadku dzieci argument, że coś jest zdrowe, nie wystarczy. Dzieci jedzą oczami, a do tego nie przepadają za próbowaniem nowych smaków. Nierzadko mają też niewytłumaczalną niechęć do różnych warzyw. Jeśli zależy nam, aby wprowadzić do diety naszej pociechy wartościowe składniki odżywcze, musimy znaleźć odpowiedni sposób. Możemy spróbować podawać dania w ciekawy sposób, który przykuje uwagę dziecka, na przykład poprzez eksperymentowanie z kształtami lub kolorami. Owoce bądź warzywa możemy pokroić w małe kwadraciki i podać jako przekąska lub zblendować je w formę kolorowego smoothie.

Jak jeszcze zadbać o zdrowie dziecka? 

Nie ma wątpliwości, że dbanie o dziecko to niełatwe zadanie. Niekiedy może zdarzyć się, że sam maluch tego nie ułatwia – jak na przykład wtedy, gdy odmawia jedzenia przygotowanego przez nas dania. Miejmy na uwadze, że takie zachowania mogą wynikać z różnych przyczyn. Często drażliwość u dziecka wynika ze zmęczenia. Jeśli się nie wyspało, staje się ono nerwowe i męczące. Z tego względu warto upewnić się, czy materac, na którym śpi nasza pociecha, jest odpowiednio dopasowany. Jeśli nie, może to prowadzić do problemów ze snem i pogłębienia się wad postawy. Nierzadko się zdarza, że z powodu niewygody dziecko idzie spać do rodziców – wtedy materac 140×200 sprawdzi się idealnie, ponieważ jest na tyle duży. Dla malucha lepszą opcją będzie dostosowany model dla dzieci, który będzie mu służył podczas okresu dorastania.

Zachęcenie dziecka do spożywania zdrowych składników od zawsze wydawało się trudnym zadaniem. Często zdarza się, że maluchy zdecydowanie bardziej wolą słodycze niż warzywa i owoce. Nie zniechęcajmy się jednak – jeśli odpowiednio dopasujemy dietę i w ciekawy sposób podamy dania, może okazać się, że nasze dziecko polubi zdrowe produkty, a my będziemy spokojni, że otrzymuje składniki odżywcze, które pozwalają mu się prawidłowo rozwijać.

Zobacz też

Zasypianie dzieci – 8 trików na przyspieszenie zasypiania malucha

Zasypianie dzieci – 8 trików na przyspieszenie zasypiania malucha

Niedoskonałości – jak stres wpływa na skórę?

Niedoskonałości – jak stres wpływa na skórę?

Jak zachować zdrowy sen z kakao?

Jak zachować zdrowy sen z kakao?

Kolagen do picia. Dlaczego warto go pić?

Kolagen do picia. Dlaczego warto go pić?