Zasypianie dzieci – 8 trików na przyspieszenie zasypiania malucha

Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. W trakcie nocnego wypoczynku maluch nie tylko regeneruje siły, lecz także rośnie najintensywniej i przetwarza informacje nagromadzone w ciągu dnia. Prawidłowy sen jest zatem kluczowy dla jego rozwoju. Aby ułatwić dziecku zapadanie w sen, warto wdrożyć rutynowe czynności przed położeniem się do łóżka i zadbać o odpowiednie warunki do nocnego wypoczynku. Co jeszcze musisz wiedzieć o śnie swojej pociechy?

Zaburzenia snu u dziecka, czyli jakie nieprawidłowości powinny nas zaniepokoić?

Aby określić, czy Twoja pociecha ma zaburzenia snu u dziecka, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Jeżeli zastanawiasz się jednak, czy coś powinno niepokoić Cię w nocnym wypoczynku pociechy, weź pod uwagę jej dzienny bilans snu, który różni się w zależności od wieku.

Optymalna długość snu dziecka w ciągu doby wynosi w przypadku:

 • noworodka i młodszego niemowlęcia – do 20 godzin (okresy snu podzielone są na drzemki w ciągu dnia i nocny wypoczynek trwający od 3 do 5 godzin; drzemki w ciągu dnia wskazane są nawet do 5. roku życia);
 • starszego niemowlęcia – od 15 do 18 godzin;
 • smyka w wieku 1–3 – od 12 do 14 godzin;
 • przedszkolaka – od 11 do 12 godzin;
 • ucznia klas od 1 do 5 – od 10 do 11 godzin;
 • nastolatka powyżej 12 lat – od 8 do 9 godzin.

Jeśli Twoje dziecko miało szczególnie intensywny dzień albo wręcz przeciwnie – było znacznie mniej aktywne niż zazwyczaj, problem z zaśnięciem wieczorem nie powinien Cię niepokoić. Jeżeli na przykład razem z grupą przedszkolną Twój syn pojechał na wycieczkę do bardzo ciekawego miejsca, w którym intensywnie spędzał czas, o swojej stałej porze zapadania w sen może mieć problemy z wyciszeniem. Podobny kłopot z zasypianiem może mieć Twoja córka w trakcie lekkiej infekcji, które nie uczestniczy w zajęciach przedszkolnych czy szkolnych. Mniejsza aktywność w ciągu dnia przekłada się potem na mniejsze zmęczenie o stałej porze zapadania w sen, a co za tym idzie – także na trudności z odpłynięciem w ramiona Morfeusza.

Co powinno Cię w takim razie niepokoić?

Przede wszystkim kłopoty z zaśnięciem, które nie wynikają ze zmiany w aktywności w ciągu dnia. Coraz częstsze problemy z zaśnięciem albo wybudzanie się w nocy bez wyraźnej przyczyny powinny obudzić Twoją czujność. Na zaburzenia może wskazywać także stan przemęczenia tuż po pobudce – być może Twoje dziecko wybudza się w nocy i Cię o tym nie informuje albo śpi za krótko, dlatego zaburzone są u niego fazy snu.

Miej jednak na uwadze, że na zaburzenia snu u dziecka wpływ mogą mieć także problemy inne niż zdrowotne, między innymi konflikty rodzinne czy w grupie rówieśniczej oraz stres związany z obowiązkami szkolnymi.

Co na sen dla dziecka? 5 sposobów na szybsze zasypianie dziecka

 1. Zadbaj o to, aby smyk był najedzony i nie czuł pragnienia. Tak jak w przypadku dorosłych, także i u najmłodszych domowników burczenie w brzuchu albo uczucie suchości w gardle może przeszkodzić w zaśnięciu. Właśnie dlatego warto co najmniej dwie godziny przed snem wspólnie zjeść lekką kolację i wypić tylko tyle, aby ugasić pragnienie. Wypicie większej ilości ulubionego soku lub mleka mogłoby sprawić, że dziecko szybko wybudzi się, aby pójść do toalety.
 2. Urządź dziecięcą sypialnię sprzyjającą szybkiemu zasypianiu. Najlepiej, żeby w trakcie zasypiania nie docierało do niej światło. Zostawianie lampki nocnej aż smyk zaśnie, może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego – zamiast wyciszyć i przyspieszyć zaśnięcie, tylko go rozbudzi. W dziecięcym królestwie wieczorem powinno być też cicho.
 3. Pamiętaj o materacu dostosowanym do potrzeb Twojego dziecka. Ważnym czynnikiem, który należy rozważyć, kiedy zastanawiasz się, co na sen dla dziecka ma ogromny wpływ, jest właśnie materac. Wybierz dopracowany i wysokiej jakości materac przeznaczony dla osób w wieku Twojej córki czy Twojego syna. Materace dziecięce i młodzieżowe znajdziesz na przykład w ofercie skandynawskiej marki Hilding.
 4. Zadbaj o aktywny wypoczynek i pielęgnuj rutynę przed zaśnięciem. Aktywność na świeżym powietrzu, a także czynności powtarzane przed zaśnięciem sprawią, że dziecko będzie z jednej strony zmęczone, a z drugiej strony ciąg tych samych zadań (np. kolacja, mycie zębów, czytanie książki) przygotuje organizm do snu i wyznaczy rytm wieczorów.
 5. Postaw na wygodną piżamę i odpowiednią temperaturę w dziecięcej sypialni. Zastanawiasz się, jak ubierać dziecko do snu? Przede wszystkim zadbaj o to, żeby nie było przegrzane. Wybierz również kołdrę dostosowaną do aury za oknem. Pamiętaj, że optymalna temperatura w sypialni najmłodszego domownika powinna w nocy wynosić od 18 do 21 stopni Celsjusza.

Sprawdź także: https://www.sleepmed.pl/jak-zasnac-w-2-minuty-innowacyjna-metoda-pozwalajaca-na-szybkie-zasypianie/

materace SleepMed

Jak wyciszyć dziecko przed snem – 3 wskazówki

 1. Czytaj razem z dzieckiem, najlepiej właśnie przed snem. Akcje promujące czytelnictwo wśród dzieci (takie jak „Mała książka – wielki człowiek”) wskazują, że czytanie przed snem ułatwia zasypianie, ma też ogromne znaczenie dla relacji w rodzinie i emocji dziecka. Wspólne zagłębianie się w lekturze pozwala dziecku wyciszyć emocje nagromadzone przez cały aktywny dzień i wzmocnić więź z rodzicem albo starszym czytającym rodzeństwem. Poza tym zachęca do rozmowy z najbliższymi na temat historii zapisanych na kartach książki oraz – jak każdy inny systematycznie powtarzany rytuał – spokojnie wprowadza dziecko w etap zasypiania i zapewnia smykowi poczucie bezpieczeństwa.
 2. Wyciszaj dziecko zgodnie z zasadą: lepsze czytanie niż oglądanie. Włączenie dziecku bajki w telefonie lub patrzenie na jakikolwiek inny ekran emitujący niebieskie światło może pobudzać smyka, a tym samym powodować kłopoty z zaśnięciem. Najlepiej, aby w dziecięcym królestwie w ogóle nie było na stałe urządzeń elektronicznych.
 3. Niekoniecznie towarzysz dziecku w trakcie zasypiania, ale zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli zastanawiasz się, co na sen dla dziecka jest najlepsze, to jest to właśnie poczucie bezpieczeństwa. Wcale nie musisz być fizycznie tuż obok pociechy, ale ważne, by czuła Twoją obecność. Przebywanie (nawet w drugim pokoju) mamy i/lub taty pozwala najmłodszym wyciszyć się przed snem. Dziecko na pewno poznaje Twoje kroki czy Twój głos, które są dla niego uspokajające.

Piosenki do snu dla dziecka i inne pomoce przy zasypianiu

W wieczornym rytuale zasypiania możesz umieścić także piosenki do snu dla dziecka. Czas ich śpiewania lub odtwarzania ma jednak ogromne znaczenie, jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć dziecko przed snem. Na piosenki spójrz podobnie jak na czytanie bajek. Warto, aby słuchanie kołysanek śpiewanych przez rodzica czy z płyty CD poprzedzało gaszenie światła i przykładanie głowy do poduszki. Miej na uwadze, że Twojej pociesze najlepiej będzie się potem zasypiało w ciszy, a kołysanki możecie potraktować jak element wieczornego rytuału kładzenia się do łóżka. Ważne, aby były to piosenki czy melodie uspokajające, a nie takie, które dziecko chętnie śpiewa w ciągu dnia czy do których tańczy.

To samo dotyczy niemowląt, które chętnie wpatrują się w tzw. karuzele zawieszone nad łóżkiem. To na tyle stymulujące zabawki, że warto włączać je w czasie aktywności maluszka, a jeśli ten – zmęczony wrażeniami – zaśnie, najlepiej od razu ją wyłączyć. Podobnie możesz postąpić z pluszakiem szumisiem i inną zabawką uspokajającą dla najmłodszych.

Sen dla dziecka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Aby mogło szybko zasnąć i spokojnie przespać całą noc, najlepiej wprowadzić wieczorne rytuały, na przykład słuchanie spokojnych piosenek do snu dla malucha. Wiesz już, jak wyciszyć dziecko przed snem. Z kolei gdy rodzicielska intuicja podpowie Ci, że Twoja pociecha może przejawiać zaburzenia snu u dziecka, najlepiej podziel się tym, co Cię niepokoi, z lekarzem pediatrą. Specjalista podpowie, co nas sen dla dziecka będzie w przypadku Twojej pociechy najlepsze.

Artykuł Partnera: sleepmed.pl

Zobacz też

10 korzyści ze stosowania ochraniacza na materac

10 korzyści ze stosowania ochraniacza na materac

Niedoskonałości – jak stres wpływa na skórę?

Niedoskonałości – jak stres wpływa na skórę?

Kompleksowe rozwiązanie do sypialni: postaw na wygodę

Kompleksowe rozwiązanie do sypialni: postaw na wygodę

5 kroków do sypialni zgodnej z naturą

5 kroków do sypialni zgodnej z naturą

Fit.4.Sleep – poduszki dla najbardziej wymagających użytkowników

Fit.4.Sleep – poduszki dla najbardziej wymagających użytkowników

W jaki sposób ustawić świece w sypialni?

W jaki sposób ustawić świece w sypialni?