5 kroków do sypialni zgodnej z naturą

W dzisiejszych czasach, kiedy dbanie o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój stały się jednymi z najważniejszych wyzwań dla naszej cywilizacji, coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne aspekty swojego codziennego życia. Dotyczy to także aranżacji wnętrz, w tym sypialni – przecież to w tym miejscu spędzamy aż jedną trzecią naszego życia! Dlatego warto zadbać o to, aby nasze sypialnie były zgodne z naturą, przyjazne dla środowiska i zdrowe dla nas samych. W tym artykule przedstawimy pięć kroków, które pozwolą Ci urządzić sypialnię w harmonii z naturą, bez większego wysiłku i w zgodzie z Twoim stylem życia.

Skup się na materiałach

Projektując wystrój swojej sypialni zgodnej z naturą miej w głowie jedno hasło: ekologiczne materiały. Będzie ono towarzyszyć Ci przy dosłownie każdej decyzji, jaką będziesz podejmować – od wyboru surowca na podłogi, przez farby, akcesoria do łóżka i tekstylia, aż po ozdobne dodatki. Jeśli będziesz mądrze wybierać i decydować się na materiały, których produkcja czy utylizacja nie są szkodzi planecie ani zdrowiu ludzi, osiągniesz wnętrzarski sukces.

Zacznijmy od początku. Remont generalny czy nawet mała rearanżacja zazwyczaj łączą się z mokrymi pracami, takimi jak szpachlowanie czy malowanie. W pomieszczeniach często wykorzystuje się także kleje czy inne środki, które mają umożliwić przymocowanie czegoś. Każdy z tych materiałów poprzez wdychanie czy kontakt ze skórą może być dla nas szkodliwy, a przez dostanie się do wód gruntowych – niekorzystny dla planety. Starajmy się więc wybierać nie tylko ciekawe kolory i faktury materiałów budowlanych, ale przede wszystkim te produkty, które mają certyfikaty o nietoksyczności. Po remoncie zazwyczaj przychodzi czas na wielkie sprzątanie. Trzeba pozbyć się unoszącego się w pomieszczeniu pyłu, dokładnie wywietrzyć pomieszczenie i sprawić, by wszystkie powierzchnie ponownie lśniły. Prawdopodobnie użyjemy do tego wielu płynów i sprejów, których skład niekoniecznie jest odpowiedni dla środowiska naturalnego. Może to pora, by wymienić żrące detergenty na naturalne środki czyszczące, oparte na occie i sodzie oczyszczonej? Poradzą sobie one dobrze nawet z najmocniejszymi zanieczyszczeniami, nie podrażniając naszej skóry.

Po remoncie wnętrze należy umeblować. To czas kolejnych, ekologicznych decyzji. Możemy zdecydować się na pierwsze lepsze wyposażenie, które cieszy oko, lub mądrze poszukać mebli, którym przyznano certyfikaty świadczące o spełnianiu konkretnych kryteriów środowiskowych, a także społecznych. Wybierajmy meble z drewna czy naturalnych sklejek. Nie tylko będą się wspaniale prezentować w sypialni, ale także posłużą nam przez długie lata, dzięki czemu nie będziemy produkować zbędnych śmieci. Dziś na rynku dostępne jest nawet wyposażenie wykonane z drewna z odzysku czy drewna dryftowego, czyli tego, które wyrzuciło morze. Innym sposobem na ekologiczne umeblowanie wnętrza jest sięgnięcie po wyposażenie z drugiej ręki. Obudź w sobie duszę odkrywcy i wybierz się na pchli targ, do komisu staroci czy na giełdę. Możesz znaleźć prawdziwe perełki do swojej sypialni. Wiele mebli w dobrym stanie znajdziemy także w internecie. Ludzie często pozbywają się ich przy okazji przeprowadzki, remontu czy powiększenia rodziny. Śledząc internetowe aukcje możemy znaleźć wyposażenie w świetnym stanie i niskiej cenie, które posłuży nam przez wiele lat.

Pora na dodatki. Urządzając sypialnię w duchu natury powinniśmy zwrócić uwagę także na tekstylia. Dobrze by pościele, poduszki dekoracyjne czy koce, po które sięgamy, były wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len czy wełna. Dzięki temu nie tylko będą bardziej ekologiczne, ale też trwałe i oddychające, co znacząco poprawi higienę naszych łóżek. Z głową wybierajmy także materace. Pamiętajmy, że do ich produkcji niekiedy używa się specjalnych klejów czy barwników, które mogą niekorzystnie wpływać nie tylko na środowisko, ale też nasze zdrowie. Decydujmy się więc na te podłoża snu, które oznakowane są jako ekologiczne i nietoksyczne. Jeśli chodzi o dodatki i akcesoria, które mają dodać wnętrzu nieco charakteru, to dziś mamy naprawdę szeroki wybór. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu trendami etno i boho w zwyczajnych sklepach wnętrzarskich znajdziemy kosze i dywaniki wyplecione z wikliny i trawy morskiej, ozdoby z patyczków czy kamieni, a także ozdoby ścienne, takie jak makramy z bawełnianych sznurków. Myśląc materiałem możemy urządzić całą sypialnię w zgodzie z naturą.

Minimalizm i uporządkowanie

Urządzić w zgodzie z naturą to także urządzić harmonijnie. Jeśli chcesz, by Twoja sypialnia była nie tylko piękna, ale też ekologiczna, postaw na minimalistyczne rozwiązania. Chodzi nie tylko o zrezygnowanie ze zbędnych przedmiotów, ale przede wszystkim o skupienie się na prostocie i funkcjonalności wnętrza. Wybierając proste, ale równocześnie trwałe elementy wyposażenia sypialni, robimy prawdziwą inwestycję w przyszłość. Zmieniające się mody i trendy wnętrzarskie nie naruszą klasyki naszego pokoju, zmuszając nas do częstych remontów. Równocześnie, z tego pomieszczenia będzie się po prostu dobrze korzystać. Dobre rozplanowanie mebli i zachowanie odpowiedniej przestrzeni do poruszania się po pomieszczeniu sprawią, że z sypialni będzie się korzystało przyjemnie. Atutem funkcjonalnych sypialni jest ich intuicyjność – dzięki niej nie musimy martwić się o obicie palców u stóp o próg pokoju czy kant szafy, kiedy nocą wstajemy by pójść do toalety.

Co z uporządkowaniem w sypialni zgodnej z naturą? Ekologia to przecież nie tylko kwestia materiałów, ale również podejście do stylu życia. Dlatego też, minimalistyczne i uporządkowane wnętrze może okazać się kluczowe dla ekologicznej sypialni. Zbyt duża ilość przedmiotów w tym pomieszczeniu może prowadzić do gromadzenia się niepotrzebnych rzeczy oraz zwiększonej produkcji śmieci. Dodatkowo, każdy z nadmiarowych przedmiotów gromadzi kurz i wpływa negatywnie na higienę sypialni. Trzymanie się minimalizmu pozwala na zachowanie porządku, łatwiejsze utrzymanie czystości oraz lepszą organizację przestrzeni. Ponadto, uproszczenie aranżacji sypialni pozwala na skupienie się na kluczowych elementach, takich jak wygodny materac i naturalne tekstylia. Dzięki ograniczeniu zbędnych dodatków możemy przeznaczyć większe fundusze na wyposażenie sypialni w akcesoria z najwyższej półki.

Postaw na oszczędność

Sypialnia urządzona w zgodzie z naturą powinna być wrażliwa na kwestie oszczędzania surowców naturalnych. Planując jej remont pomyślmy o sposobach, które w nowym wnętrzu pomogą nam przykładowo w ograniczeniu zużycia prądu. Jednym z najprostszych, a jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów na oszczędzanie, jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne źródła światła, takie jak LEDy. Nie tylko cieszą one oko mocnym strumieniem światła, ale także dłużej działają i przede wszystkim są bardziej ekologiczne.

Inną metodą na oszczędzanie energii, którą warto wykorzystać w swojej sypialni, jest zdecydowanie się na zakup sprzętów o wysokiej klasie energetycznej. Innymi słowy, to elektronika, która do swojej pracy zużywa jak najmniejsze ilości prądu, jest więc energooszczędna. W sypialni świetnie sprawdzi się energooszczędny telewizor, nawilżacz czy oczyszczacz powietrza. Jakim symbolem oznaczone są sprzęty najkorzystniejsze dla środowiska? Niegdyś wysokie klasy energooszczędności oznaczano jako A z kolejnymi plusami. Dziś, po nowelizacji, najbardziej energooszczędne są sprzęty oznaczone literami B i C. Najwyższy wskaźnik, czyli A, zarezerwowano dla bardziej ekologicznych sprzętów, które powstaną w przyszłości.

Przyjemne barwy i kolory natury

Urządzanie sypialni w duchu natury wymaga także podjęcia czysto estetycznych decyzji. Jedną z nich jest dobranie odpowiadających naszym gustom kolorów ścian czy ewentualnie tapet. W ekologicznej sypialni najlepiej sprawdzają się naturalne odcienie ścian, które będą harmonizować z resztą wystroju. Stonowane kolory, takie jak szarości, beże, oliwkowe odcienie, czy też błękity, które nawiązują do kolorów nieba i wody, będą prezentować się wspaniale z prostymi meblami i ekologicznymi dodatkami. Modnym trendem w naturalnych sypialniach jest także stawianie na maksymalną prostotę i pozostawianie ścian pokrytych jedynie dekoracyjnym betonem czy gliną. Wydaje się także, że w sypialni zgodnej z naturą dobrze jest unikać jaskrawych i intensywnych kolorów, które mogą być zbyt pobudzające, co może utrudnić zasypianie i spowodować niemożność osiągnięcia pełnego relaksu w trakcie snu. Dobierając odpowiednie farby ścienne czy tapety pamiętajmy o tym, by decydować się na to wolne od substancji chemicznych, takich jak związki lotne (VOC), które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i środowisko.

Dodaj swojej sypialni trochę życia

Stawiasz w swojej sypialni na minimalizm i naturę, ale brakuje ci mocnego akcentu dekoracyjnego? Zdecyduj się na wprowadzenie do niej odrobiny życia za sprawą ozdobnych roślin doniczkowych. To jedna z niewielu dekoracji, które są w pełni zgodne z ideą ekologicznego stylu życia. Z łatwością można je także zaaranżować we wnętrzu – wystarczy odrobina wolnej przestrzeni, przykładowo parapet, półka czy nawet karnisz, na którym można zawiesić doniczkę, by cieszyć się pięknem roślin doniczkowych.

Dodatkowo, uprawa roślin doniczkowych w ekologicznej sypialni ma wiele korzyści. Po pierwsze, rośliny doniczkowe są naturalnym oczyszczaczem powietrza, co może pomóc w poprawie jakości powietrza w sypialni i zapewnić zdrowsze warunki do snu. Co więcej, rośliny doniczkowe mogą również pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci w powietrzu, co przyczynia się do poprawy komfortu naszego wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że niektóre rośliny doniczkowe mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych, więc należy wybierać gatunki, które są bezpieczne dla naszych pupili. Dodatkowo, decydując się na uprawę roślin trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu i pielęgnacji, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu.

Artykuł partnera: sleepinghouse.pl

Zobacz też

10 korzyści ze stosowania ochraniacza na materac

10 korzyści ze stosowania ochraniacza na materac

Zasypianie dzieci – 8 trików na przyspieszenie zasypiania malucha

Zasypianie dzieci – 8 trików na przyspieszenie zasypiania malucha

Kompleksowe rozwiązanie do sypialni: postaw na wygodę

Kompleksowe rozwiązanie do sypialni: postaw na wygodę

Dlaczego warto zainwestować w produkty od SleepMed?

Dlaczego warto zainwestować w produkty od SleepMed?

Sypialnia Hilding Curem – zmysłowe i aromatyczne doznania

Sypialnia Hilding Curem – zmysłowe i aromatyczne doznania

W jaki sposób ustawić świece w sypialni?

W jaki sposób ustawić świece w sypialni?